„Czują się samotne i smutne” – dzieci coraz częściej próbują odebrać sobie życie

Temat depresji i zaburzeń psychicznych dzieci został poruszony przez Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak w Polsat News. Dane statystyczne są zatrważające. Młodzi ludzie coraz częściej podejmują się prób samobójczych.

    Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak w czwartkowym wydaniu Polsat News zwrócił uwagę na problem zaburzeń psychicznych w naszym społeczeństwie. Przekazał, że obecnie 25% Polaków boryka się z problemami, co niestety przekłada się na ich dzieci.

    Epidemia zaburzeń psychicznych występuje w całym społeczeństwie polskim [...] — to około 1/4 społeczeństwa. 25 procent z nas [...] ma dolegliwości. W sposób oczywisty przenosi się to na dzieci.

    Pawlak zwrócił uwagę na to, że w ubiegłym roku doszło do ponad 2000 prób samobójczych dzieci, z czego niestety 146 było skutecznych:

    Dwa tysiące prób samobójczych dzieci kilkunastoletnich, z czego 146, niestety, skutecznych – podkreślil Pawlak.

    Wyniki raportu skomentował Dominik Kuc:

    Te 2000 prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to 2000 dramatycznych historii w szkołach, 2000 złamanych serc rodziców i wreszcie około 2000 osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas.

    Niestety obecne statystyki nie napawają optymizmem, gdyż w tym roku do tej pory odnotowano już 57 prób samobójczych:

    Ostatnich sześć tygodni, początek tego roku, jest tragedią w tej tragedii. W pierwszej połowie ubiegłego roku mieliśmy około 60-70 tego typu przypadków. Obecnie tyle przypadków mam w dziecięcym telefonie zaufania RPD od 1 stycznia do dzisiaj. Mamy potwierdzonych 57 przypadków prób samobójczych.

    Rzecznik Praw dziecka podkreśla, że na samopoczucie dzieci bez wątpienia ogromny wpływa miała pandemia i izolacja, gdy młodzi ludzie nie mieli kontaktu z rówieśnikami.  

     Dzieci czują się samotne i smutne, a my, rodzice, nie zwracamy na to uwagi [...]. Systemy systemami, medycy medykami, psychologowie psychologami, nawet Rzecznik Praw Dziecka nie są w stanie zastąpić wrażliwości i miłości rodziców

    Udostępnij: