Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? SKUTECZNE i PROSTE sposoby

Klimatyzacja pozwala się ochłodzić podczas upałów, sprawia, że lepiej się czujemy i efektywniej pracujemy. Jednak jak się ochłodzić w czasie upałów, gdy jej nie posiadamy? Na szczęście istnieje wiele alternatywnych sposobów na ochłodzenie domu latem!

    Klimatyzacja przydaje się latem

    Jedni ją uwielbiają, a inni uważają, że może zaszkodzić! Wiele osób jest zdania, że klimatyzacja powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Często obwinia się ją o różne dolegliwości, jak bolące gardło, katar, przewiane plecy, a nawet alergie. Jedno jest pewne, podczas upałów pozwala się ochłodzić. Co w przypadku, gdy nie posiadamy klimatyzacji? Jak skutecznie schłodzić dom bez niej?

    Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? SKUTECZNE i PROSTE sposoby

    Wietrzenie

    Wietrzenie pomieszczeń to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod schłodzenia mieszkania. Najlepiej robić to wczesnym świtem i w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Lepiej unikać otwierania okien w mieszkaniu w samo południe, gdy słońce mocno świeci i w pierwszych godzinach po zachodzie, gdy ziemia oddaje ciepło. W takim wypadku  wpuścimy do środka gorące powietrze, co sprawi, że w mieszkaniu zrobi się duszno i gorąco.

    ZOBACZ TAKŻE: Zaginęła łódź podwodna! Załoga ma coraz mniej czasu

    Biała tkanina

    Nie wszyscy wiedzą, że dobrym sposobem na schłodzenie mieszkania, jest zawieszenie na oknach białej, bawełnianej, nieprzezroczystej i wilgotnej tkaniny, która będzie odbijać światło słoneczne. Jeśli materiał zawiesimy po zewnętrznej stronie okna, a nie w mieszkaniu, metoda ta będzie skuteczna.

    Folia przeciwsłoneczna

    Folia przeciwsłoneczna to sposób na ochłodzenie mieszkania latem. Odbija promienie słoneczne, a dzięki temu ogranicza nagrzewanie się mieszkania. Pozwala zredukować ilość ciepła pochodzącego z promieni słonecznych i potrafi obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 5-7 stopni podczas upałów.

    Zasłony i rolety

    Inne skuteczne metody to zasłony zaciemniające i rolety montowane w oknach. Grube zasłony zaciemniające nie wpuszczają światła do wnętrza budynku, więc pomieszczenia nie będą się nagrzewać. W celu schłodzenia mieszkania warto zamontować rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Na rynku dostępne są również specjalne rolety termoizolacyjne, posiadające powłokę, która zabezpiecza wnętrze przed słońcem i zapobiega jego nagrzewaniu się.

    Wiatrak

    Wiatraki pozwalają skutecznie ochłodzić pomieszczenia. Dają wrażenie schłodzenia choć w rzeczywistości wprowadzają powietrze w silny ruch. Można umieścić je w dowolnym miejscu w domu, postawić na biurku, stoliku, podłodze lub zawiesić pod sufitem.

     

    Udostępnij: