Dziecko pozostawione w rozgrzanym aucie. Czy można zbić szybę?

Co roku latem zdarza się, że rodzice zostawiają dziecko w nagrzanym aucie. W najgorszym przypadku to może skończyć się tragedią!  Gdy zobaczysz malucha pozostawionego w zamkniętym samochodzie w upalny dzień, reaguj! Czy w takim wypadku możesz zbić szybę? Sprawdź to!

Dziecko pozostawione w nagrzanym aucie

Co roku zdarza się, że rodzice pozostawiają dzieci w upalne dni w nagrzanym aucie. Czasem tłumaczą, że robią to „tylko na chwilę”, bo muszą szybko coś załatwić, a czasem z niejednoznacznych przyczyn, zapominają, że wiozą w foteliku malucha…

Jak informuje portal KidsandCars.org, w USA rocznie, na skutek pozostawiania dzieci w nagrzanych autach, umiera średnio 37 maluchów. Statystki mówią, że najczęściej dzieje się tak, bo rodzice po prostu zapominają o tym, że w samochodzie zostawili dziecko… Nazywane jest to „syndromem zapomnianego dziecka".

Nagrzany samochód latem to „śmiertelna pułapka”

Nie wszyscy wiedzą o tym, że w ciągu jednej godziny wnętrze auta może nagrzać się aż do 47 stopni Celsjusza! Eksperci z Uniwersytetu Stanforda przestrzegają, że niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę! Na przykład fotele nagrzewają się do 51 stopni Celsjusza, kierownica osiąga 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni. Samochód zaparkowany w letni dzień w pełnym słońcu staje się przez to śmiertelną pułapką.

Portal Motofakty.pl ostrzega:

Szybkość z jaką samochody mogą się nagrzewać jest bardzo niebezpieczna. Dlatego gdy temperatura zewnętrzna przekracza 20 stopni Celsjusza, nie powinniśmy zostawiać dziecka ani zwierzęcia w zaparkowanym samochodzie. W przeciwnym razie, stopniowo będzie zwiększała się ich temperatura ciała, ponieważ nie są w stanie wystarczająco szybko utracić ciepła, co może doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci. Także od rodzaju auta zależy szybkość z jaką ono się nagrzewa. Mały samochód miejski zdecydowanie szybciej niż kombi lub minivan osiągnie wysoką temperaturę.

ZOBACZ TAKŻE: Weterynarze ostrzegają: tajemnicza choroba zabija koty w Polsce!

Kiedy możesz zbić szybę, gdy zauważysz dziecko zamknięte w aucie?

Gdy zobaczymy zwierzę lub dziecko zamknięte w nagrzanym aucie musimy reagować. Wolno nam, bez konsekwencji prawnych i ryzyka, że właściciel auta nas pozwie, zbić szybę. Jednak tylko w przypadku o ile życie dziecka lub zwierzaka jest zagrożone. Mowa wtedy o "stanie wyższej konieczności" z art. 26 Kodeksu karnego.

Policja jednak apeluje, by z tego prawa korzystać z rozsądkiem i udokumentować (np. robiąc zdjęcia albo prosząc o pomoc inne osoby), że wybicie szyby było jedynym sposobem na szybkie uratowanie dziecka lub zwierzaka.

Udostępnij: