Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Urząd Skarbowy Cię sprawdzi!

W 2024 roku platformy internetowe takie jak Allegro, OLX, Vinted, Otomoto czy Booking mają zbierać dane o sprzedających towary i przekazywać je do urzędu skarbowego! Pod lupę fiskusa może trafić aż 17 milionów Polaków!

    Nadchodzą zmiany w sprzedaży internetowej

    Wiele osób korzysta z popularnych platform handlowych, aby kupować i sprzedawać w sieci. Urząd Skarbowy zamierza przyjrzeć się użytkownikom i sprawdzać handel na takich stronach jak Allegro, Vinted, Otomoto, Booking czy OLX.

    Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Urząd Skarbowy Cię sprawdzi!

    W 2024 roku w życie wejdą przepisy, które nakładają na e-platformy obowiązek przekazywania szefowi Krajowej Administracji Skarbowej raportów o sprzedawcach.

    Dane o użytkownikach i przeprowadzanych przez nich transakcjach od 2024 r. mają być przekazywane skarbówce. Wśród nich udostępniane będzie imię i nazwisko, data urodzenia, informacje o wynagrodzeniu oraz dane rachunku bankowego. Ponadto wśród dokumentów ma znajdować się również raport na temat transakcji dokonywanych przez daną osobę.

    Osoby, które do tej pory sprzedawały na popularnych platformach handlowych prywatne przedmioty, muszą mieć się na baczności. Skarbówka teraz będzie mogła zweryfikować, czy taka osoba opłaciła podatek od transakcji, a także jaki dochód osiągnęła.

    Fiskusa interesują informacje, kto sprzedaje towary, co dokładnie, jakie dana osoba osiągnęła obroty i na jakie rachunki wpływają należności. Cel ustawy to uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa.- serwis Money cytuje projekt ustawy.

    Czy jest się czego bać?

    Wiemy, że obowiązek raportowania, nałożony na platformy, obejmuje dane od 1 stycznia 2023 r.

    Piotr Juszczyk główny doradca podatkowy w firmie inFakt, w rozmowie z „Faktem” uspokaja, że nie ma się czego bać.

    Dokonywanie transakcji sprzedaży raz na jakiś czas nie powinno być uznawane za prowadzenie biznesu. Podobnie jest w sytuacji, gdy robimy tzw. "wietrzenie szafy" i pozbywamy się niepotrzebnej garderoby np. za pomocą platformy Vinted. Takie porządki również nie powinny przysporzyć nam problemów podatkowych.

    Ekspert dodaje:

    Jeśli użytkownik platformy sprzedażowej zajmuje się sprzedażą w sposób ciągły, zorganizowany i w celach zarobkowych, to taka działalność zostanie w świetle przepisów uznana za działalność gospodarczą.

    Kto jest zwolniony z nowych przepisów?

    Warto wiedzieć, kto jest zwolniony z nowych przepisów:

    Operatorzy platform cyfrowych nie będą przekazywać danych podatników, którzy w ciągu roku wystawili mniej niż 30 ofert w danym serwisie. Obowiązek raportowania nie będzie dotyczył również tych osób, których łączne dochody na platformie nie przekroczyły 2000 euro rocznie. Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, najczęściej prywatnych rzeczy jak ubrania lub książki.— czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

     

    Udostępnij: