Mieszkasz w bloku? Ta podwyżka dotyczy ciebie!

Utrzymanie mieszkania w dzisiejszych czasach to nie lada wyczyn. Stale rosnące ceny mediów spędzają sen z powiek każdemu najemcy. Musimy się jednak przygotować na kolejne podwyżki. Czynsz za mieszkanie może wzrosnąć aż o 30 % w tym roku.

Na czym polega zamrożenie cen prądu? 

Wojna między Rosją, a Ukrainą spowodowała podwyżki cen w dostawie prądu.  Polski rząd, aby chronić swoich obywateli przed drastycznymi podwyżkami za energię, przyjął ustawę o zamrożeniu cen prądu. Na czym polega ustawa?

Ceny prądu w roku 2023 nie mogą przekroczyć cen za energię z 2022 roku. 

W ubiegłym roku przyjęto nowelizację, która pozwoliła na zamrożenie cen prądu do określonych limitów zużycia w ciągu roku:

  • 2 tys. kWh - limit podstawowy, obowiązujący dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • 2,6 tys. kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 tys. kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Zgodnie z ustalonymi przepisami w 2023 roku cena za zużycie prądu wynosi 414 zł/MWh netto, a po przekroczeniu 689 zł/MWh netto.

Dlaczego taka podwyżka ?

Rząd w 2023 roku przyjął ustawę o zamrożeniu cen prądu, w wyniku której cena za energię nie może być większa niż w  2022 roku . Ustawa jednak nie dotyczyła wszystkich obiektów mieszkalnych. Spółdzielnie jak i wspólnoty mieszkaniowe nie są objęte rozporządzeniem. Został wprowadzony limit, który nie może przekroczyć kwoty 785 zł Mwh za dostawę prądu. 

Umowa o cenach stałych stworzona przez TAURON nie obwiązuje spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 

Umowy, które są zawarte między spółdzielniami i wspólnotami mają charakter części wspólnych, czyli dotyczą one dostawy prądu w miejscach których dochodzi do wspólnego poboru prądu przez mieszkańców. Klatki schodowe, windy czy domofony. 

Po zakończeniu starych umów można się spodziewać 30 % podwyżki za dostawę prądu.  

Extra rabat za oszędność 

Rząd, aby zachęcić Polaków do oszczędności prądu wprowadził do ustawy pewne rozwiązanie. 

Obywatele, którzy zmniejszą zużycie prądu do 10 % w czasie od października 2022 do 31 grudnia 2023 roku, otrzymają w kolejnym roku rabat w wysokości 10 %  kosztów energii elektrycznej.

Ograniczenie zużycia energii w 2022/2023 roku o co najmniej 10% w stosunku do 2022 roku, będzie gwarantowało obniżkę kosztów energii o 10% (w grupie taryfowej G).

Gdy przekroczysz próg zużycia

Zużycie prądu do progu 2000 kWh jest chronione ceną stałą, czyli do tego progu stawka za zużycie pozostaje bez zmian. Wyższa cena za energię ma dotyczyć zużycia powyżej 2000 kWh. Oznacza to, że jeśli zużycie będzie wynosić np. 2700 kWh czyli o 700 kWh więcej, to zapłacimy więcej wyłącznie za nadwyżkę .



Udostępnij: