Do tych sklepów trafiły zakażone truskawki! Uwaga na te objawy!

W sobotę Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie zakażonych truskawek sprzedawanych w sieci Biedronka. Teraz już wiadomo, mieszkańcy której części kraju powinni być wyjątkowo czujni i zwracać uwagę na objawy.

Zakażone truskawki w sklepach Biedronki

W zeszłym tygodniu, Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dotyczący zagrożenia zdrowotnego związanego z partią truskawek importowanych z Maroka. W ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Żywności i Paszach, stwierdzono obecność wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) w jednej z partii tych owoców. Problem ten dotyczył nie tylko Polski, ale również został zidentyfikowany w Hiszpanii. Inspektorzy podkreślali, że konsumpcja produktów zakażonych tym wirusem może zwiększać ryzyko zachorowania na WZW typu A.

Zanieczyszczone truskawki były dostępne w opakowaniach o wadze 500 gramów. Szczegółowe informacje dotyczące partii to:

  • Numer partii: 0000/13-3120/2095
  • Kraj pochodzenia: Maroko
  • Importer: Dai Fruits SL, Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, Hiszpania

Początkowe informacje wskazywały, że truskawki były dystrybuowane w Polsce przez dwie firmy: Jeronimo Martins Polska S.A. i REDENBERG Sp. z o.o., i prawdopodobnie były dostępne na rynku w dniach 11-12 marca 2024 r.

GIS zalecił konsumentom unikanie spożywania truskawek z tej partii i sugerował konsultację z lekarzem w przypadku pojawienia się objawów zakażenia WZW A. W dalszym ciągu postępowania wyjaśniającego, przeprowadzonego we współpracy z importerami, ustalono, że partia truskawek trafiła do:

  • firmy REDENBERG Sp. z o.o., która nie wprowadziła ich do obrotu na terenie Polski. Z powodu niespełnienia standardów jakościowych, cała partia truskawek została zutylizowana przez tę firmę;
  • firmy Jeronimo Martins Polska S.A., która dystrybuowała truskawki w sklepach sieci Biedronka, znajdujących się w województwach mazowieckim, podlaskim i pomorskim. Produkty te były dostępne w sprzedaży w wyznaczonych dniach 11-12 marca 2024 r.

Z tego względu klienci z wymienionych województw powinni zachować szczególną czujność i monitorować stan swojego zdrowia, zwłaszcza jeśli spożyli truskawki z partii objętej ostrzeżeniem, zakupione w sklepach Biedronka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest chorobą zakaźną, która atakuje wątrobę i może powodować różnorodne objawy. Pierwsze sygnały choroby mogą pojawić się po 2 do 6 tygodni od zakażenia wirusem. Objawy WZW A mogą być łagodne i trwać kilka tygodni, ale czasem mogą też przybrać cięższą formę i utrzymywać się przez kilka miesięcy. Do najczęstszych objawów wirusowego zapalenia wątroby typu A należą:

  • 1. Ogólne złe samopoczucie - osoby zainfekowane mogą czuć się ogólnie osłabione i zmęczone, nawet bez wykonywania większego wysiłku.
  • 2. Gorączka - choć zazwyczaj nie jest wysoka, może wystąpić łagodna gorączka.
  • 3. Utrata apetytu - chory może odczuwać znaczną niechęć do jedzenia.
  • 4. Mdłości i wymioty - to jeden z częstszych objawów, który może prowadzić do utraty wagi i ogólnego osłabienia organizmu.
  • 5. Bóle brzucha - często skoncentrowane w prawej górnej części brzucha, w okolicy wątroby.
  • 6. Zmętnienie moczu - mocz może stać się ciemniejszy, co wynika z problemów z wątrobą.
  • 7. Rozjaśnienie stolca - z powodu zaburzeń w wydzielaniu żółci przez wątrobę, stolec może być jaśniejszy niż zwykle.
  • 8. Żółtaczka - polega na żółknięciu skóry i białek oczu. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych objawów, który pojawia się, gdy wątroba nie jest w stanie właściwie przetwarzać bilirubiny.

 

Zdjęcie Do tych sklepów trafiły zakażone truskawki! Uwaga na te objawy! #1

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszyscy zainfekowani wirusem HAV (wirus wywołujący WZW A) doświadczą wszystkich wymienionych objawów, a niektóre osoby, zwłaszcza dzieci, mogą przejść infekcję bez żadnych objawów. Niemniej jednak, przy wystąpieniu któregokolwiek z powyższych objawów, szczególnie jeśli mogło dojść do ekspozycji na wirusa, zalecana jest konsultacja medyczna.

Udostępnij: