Automatyczne blokowanie SMS-ów?! Ten obowiązek został wprowadzony w życie!

Operatorzy sieci telekomunikacyjnych mają obowiązek od 25 marca br. blokować wiadomości SMS, które zawierają podejrzane treści lub noszą znamiona smishingu. W jaki sposób będzie się to odbywało?

Takie automatyczne blokowanie podejrzanych wiadomości SMS ma się przyczynić przede wszystkim do podniesienia bezpieczeństwa osób, które korzystają z usług telekomunikacyjnych.

Wzór blokowania wiadomości został opracowany przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.

Czym jest phishing?

W ostatnim czasie pojawia się wiele informacji związanych z oszustwami w sieci. Phishing jest jednym z najpopularniejszych form tego typu ataków.

Oszuści posługujący się taką metodą podszywają się pod firmy kurierskie, banki, instytucje społeczne ale także, pod sieci telekomunikacyjne. Ich działania mają na celu wyłudzenie danych, zwłaszcza tych które umożliwią na przykład zdobycie środków finansowych z kont bankowych.

W takich SMS-ach rozsyłanych do ludzi często pojawiają się załączone linki, których klikniecie powoduje przekierowanie na fałszywe strony.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje legenda TVP. Przez 31 lat prowadziła "Wielką grę"

Właśnie w tym celu rząd już w ubiegłym roku podjął działania, które mają eliminować takie zdarzenia, zwiększając tym samym bezpieczeństwo ludzi.

Nowe prawo weszło w życie 25 marca 2024 roku.

Zdjęcie Automatyczne blokowanie SMS-ów?! Ten obowiązek został wprowadzony w życie! #1

Te wiadomości będą blokowane

Istnieje wiele rodzaju phishingu, między innymi smishing i spoofing, które bezpośrednio są związane z telefonią komórkową.

Od 25 marca br. wszedł w życie przepis, który nakłada na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek blokowania wiadomości SMS, które noszą znamiona tego typu zjawisk.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK) regularnie opracowuje i aktualizuje wzorce podejrzanych wiadomości, przynajmniej raz w miesiącu. Operatorzy, po otrzymaniu polecenia od CSIRT NASK, są zobowiązani do podjęcia konkretnych działań w celu zabezpieczenia użytkowników przed SMS-ami, które odpowiadają danemu wzorcowi. W ocenie CSIRT NASK, takie wiadomości są uznawane za fałszywe i niebezpieczne.

Wicepremier i minister cyfryzacji poinformował, ze ma nadzieję, iż wprowadzenie tego typu przepisów zmniejszy lub ograniczy działania przestępców.

Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych, do którego od dzisiaj podłączać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Kolejne zmiany mają zostać wprowadzone we wrześniu

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma być ciągle udoskonalana, a jej kolejne punkty mają stopniowo zostać wprowadzone w życie.

Wśród nich mają zostać także wprowadzone zmiany w blokowaniu nie tylko wiadomości tekstowych, ale również przychodzących połączeń. Ma być to ochrona przed kolejnym rodzajem oszustwa – CLI spoofing.

Te regulacje dotyczące połączeń zaczną obowiązywać od 25 września 2024 roku.

Udostępnij: