Dlaczego ludzie potrzebują dominować nad innymi?

Wydaje się, że każdy wie na czym polega współpraca, wzajemna pomoc i każdy zna korzyści, jakie płyną z pracy grupowej. Pomimo tej wiedzy, ludzie nadal odczuwają potrzebę dominowania nad innymi. Dlaczego tak się dzieje?

Charakter

Chęć dominowania u każdego występuje w większym lub mniejszym stopniu. Nie każdy dąży do dominowania nad innymi, a inni wręcz przeciwnie, nie wyobrażają sobie, żeby z kimś współpracować i muszą czuć władzę w rękach. Jest to zapisane w ludzkiej naturze, ale odczuwane indywidualnie. I nie ma się co dziwić, skoro każdy jest inny.

Smak władzy

Istnieje wiele przykładów osób, które zachłysnęli się władzą i dominowanie stało się ich priorytetem. Stanowisko, na którym znajduje się dana osoba, daje jej możliwość do wyrażenia swojego zdania oraz stworzenia jednoznacznej sytuacji, do której inni ludzie będą musieli się dostosować. Istnieją też osoby, które wręcz preferują taki układ w relacji między ludźmi. Wolą być zdominowani i lubią, kiedy jasno jest powiedziane co jest złe, a co dobre. Uważają, że osoby, które są otwarte na rozmowy i preferują współpracę, nie mogą dać odpowiednich rozwiązań.

Dlaczego godzą się na to?

Jest to dla nich po prostu wygodniejsze. Nie muszą być odpowiedzialni za ewentualne porażki oraz nie są zobowiązani do podejmowania decyzji. Wolą, kiedy ktoś to robi za nich.

Czego powinno się wymagać od władzy?

Bez względu na to, czego się ta władza tyczy, pracy, otoczenia, czy związku, każdy powinien szanować wolę i wartości innych. Zdrowa dominacja kończy się w momencie, kiedy innym odebrano już całkowite prawo do głosu. Nikt nie ma obowiązku podporządkowywać się dominacji, kiedy zaczyna ona zmuszać do naruszania własnych zasad i wartości.

+
Udostępnij: