Werbalna przemoc – jak wpływa na nasze życie i zdrowie?

Przemoc jest bardzo szerokim pojęciem i posiada wiele rodzajów, o których nie zawsze rozmawiamy. Przemoc fizyczna i psychiczna są najbardziej znanymi rodzajami, ale mało kto słyszał o podrodzaju przemocy psychicznej, czyli przemoc werbalna, która jest równie niebezpieczna. Jest to bardzo cichy rodzaj przemocy, który wkrada się niepostrzeganie do naszego życia. Dowiedz się zatem, jak wpływa na nasze życie i zdrowie psychiczne.

Przemoc werbalna

Jak już zostało wcześniej wspomniane, jest to podrodzaj przemocy psychicznej. Ma on miejsce w bardzo wielu relacjach i polega na użyciu jak najmocniejszych słów – wyzwisk, wytykanie błędów i słabych punktów, używanie twojej przeszłości jako argumentu i wiele innych. Przemoc werbalna nie występuje jedynie w kłótniach, mimo że najczęściej jest zauważalna w takich momentach. Można także dostrzec ją w życiu codziennym.

Jak wpływa taka przemoc na życie?

Problemy z odżywianiem

Przemoc werbalna podważa nasze umiejętności i zdolności. Wbija w nas poczucie, że jesteśmy niczego warci, a szczególnie miłości. To natomiast może doprowadzić do problemów z odżywianiem, które objawia się na dwa sposoby – niedożywianie się lub impulsywne objadanie. Dlaczego tak się dzieje? Jedzenie lub jego brak pomaga nam w pewien sposób poradzić sobie z emocjami. Kiedy czujemy się przytłoczeni i zestresowani, to nasz organizm próbuje się bronić, dlatego przestajemy jeść lub jemy o wiele więcej.

Zmiana z ofiary w oprawcę

Nasz umysł stara się radzić z doświadczeniami na wiele różnych sposobów. W niektórych przypadkach może to się skończyć tym, że ofiary same zaczynają dopuszczać się przemocy werbalnej. Jest to jeden z mechanizmów obronnych naszego umysłu.

Efekty przemocy pozostają na bardzo długo

Podobnie jak w ogólnej przemocy psychicznej, przemoc werbalna również wprowadza się do naszego życia i decyduje się na dłuższy pobyt. Nasz umysł na wiele lat zapamiętuje emocje, które towarzyszyły pewnym wydarzeniom. Nie pamiętamy fizycznego bólu, kiedy o coś się uderzymy, ale pamiętamy emocje z tym związane. To samo ma miejsce przy przemocy werbalnej.

Może doprowadzić do uzależnień

Substancje psychoaktywne są łatwą ucieczką od otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli ofiara nie potrafi lub nie wie, w jaki sposób sobie pomóc, to zaczyna szukać pomocy w łatwo dostępnych środkach jak alkohol lub leki. To następnie może doprowadzić do poważniejszego uzależnienia.

Wywołuje niskie poczucie własnej wartości

Przemoc werbalna potrafi bardzo szybko sprawić, że poczujemy się niczego warci. Nasze poczucie własnej wartości drastycznie spada i ciężko jest je odbudować. Co więcej, może to doprowadzić do innych problemów psychicznych, jak na przykład stany lękowe.

Udostępnij: