Rozczarowanie i jego cel – dlaczego czujemy zawód?

Z pewnością każdy z nas doświadczył takiego stanu, jakim jest rozczarowanie. Jest to nagły ścisk w sercu, ogromna przykrość i smutek oraz pustka, która zaczyna wypełniać nasz umysł i serce. Nie jest to przyjemne doświadczenie, ale ono również ma swój pewien cel. Dlaczego odczuwamy rozczarowanie?

Reakcja przy rozczarowaniu

Odczuwając rozczarowanie, nie myślimy racjonalnie. Nasz umysł jest pochłonięty przez złość, smutek i rozpacz. Chce nam się krzyczeć, a jednocześnie opadamy z sił. Obwiniamy wszystkich dookoła za to, co się wydarzyło. Czujemy się zdradzeni, nasze zaufanie jest zmiażdżone i nie widzimy sensu dalszego próbowania. Taka reakcja jest jednak czubkiem góry lodowej. Pod powierzchnią kryje się znacznie więcej rzeczy, które potrzebujemy poznać, aby zaakceptować stan, jakim jest rozczarowanie.

Bolesna lekcja

Nasz umysł jest bardzo wrażliwy na bolesne wydarzenia. Szybciej i silniej zapamiętamy to, co wzbudziło w nas negatywne emocje. Tak samo dzieje się w przypadku rozczarowania. Zapamiętujemy ten moment, aby wyciągnąć z niego lekcje.

Pokazuje, gdzie popełniliśmy błąd, gdzie można było pójść inną ścieżką, gdzie ktoś inny starał się nam przeszkodzić. Spokojna, obiektywna i szczera analiza pozwala na dostrzeżenie tych wszystkich rzeczy, które wcześniej były dla nas niewidoczne.

Za bardzo polegasz na innych

Rozczarowanie pojawia się w momencie, kiedy za bardzo polegamy na innych. Uzależniamy swoją codzienność od drugiej osoby, a kiedy nie otrzymujemy wystarczającej uwagi, to zaczynamy czuć się oszukani. Zaczynamy zastanawiać się, gdzie popełniliśmy błąd i jak to jest możliwe, że nagle jesteśmy sami, skoro tyle robimy dla relacji i dla szczęścia drugiej osoby.

Powodem jest niskie poczucie własnej wartości. Szukamy akceptacji i zrozumienia, a kiedy to dostajemy, robimy wszystko, aby odwdzięczyć się szczęściem i radością. Pomijamy jednak fakt, że relacja nie polega na nieustannej jedności. Dwie strony nadal są sobą i mają prawo do własnych decyzji.

Sygnał oczekiwań

Ludzie chcą osiągnąć sukces, mieć wspaniały związek, kochającą rodzinę, lojalnych przyjaciół i wiele innych rzeczy. Nie ma w tym nic złego, jeśli będziemy patrzeć się na te marzenia w racjonalny sposób. Zbyt wygórowane oczekiwania sprawiają, że nie dostrzegamy tego, co dzieje się naprawdę. Może trwać to jakiś czas, aż w końcu rzeczywistość zapuka do naszych drzwi, pozostawiając po sobie rozczarowanie.

Jest to zatem sygnał, aby nie wybiegać za bardzo marzeniami w chmury i mimo wszystko pozostać na ziemi, aby faktycznie móc spełniać swoje plany. Wygórowane oczekiwania ściągają na nas cierpienie, szereg problemów i niezrozumiałych wydarzeń, które mogą ciągnąć się za nami przez długi czas.

Udostępnij: