Dowiedz się, czym jest fobia społeczna i w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

Fobie mogą przyjmować różne rodzaje i być związane z wieloma przedmiotami, zjawiskami lub sytuacjami. Łączy je jedno- odznaczają się uporczywym i irracjonalnym lękiem, który może zaburzać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, czym jest fobia społeczna i w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

Kilka słów o fobii

Fobie to zaburzenia o podłożu nerwicowym, które związane są z uporczywym i irracjonalnym lękiem, przed pewnymi przedmiotami, zjawiskami lub sytuacjami. Jest on na tyle silny i paraliżujący, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i wywołuje szereg objawów fizycznych.

Osoba chora w kontakcie z obiektem lęku, doświadcza silnego i obezwładniającego strachu. Jest przerażona i bezsilna, wie, że lęk nie wynika z logicznych przesłanek, ale nie potrafi sobie z nim poradzić. Strach i niepokój jest wyolbrzymiony i nieadekwatny do sytuacji, jednak potrafi zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to jedna z odmian zaburzeń nerwicowych na tle lękowym. Nie oznacza wyłącznie lęku przed ludźmi, ale przede wszystkim przed ich krytyczną oceną. Poczucie niebezpieczeństwa i zagrożenia pojawia się w obecności innych osób i konkretnych sytuacjach. To strach przed sytuacjami związanymi z przebywaniem wśród ludzi, zwłaszcza obcych. Fobia może prowadzić do izolowania się od innych i poważnie zaburzać funkcjonowanie w społeczeństwie.

Skąd się bierze fobia społeczna?

Fobia społeczna najczęściej pojawia się w okresie dzieciństwa lub dojrzewania, może negatywnie wpływać na funkcjonowanie w życiu dorosłym. Zwykle objawia się miedzy 17. a 30. rokiem życia. Nie do końca wiadomo, skąd się bierze fobia społeczna. Psychiatrzy wyróżniają czynniki, genetyczne, osobowościowe i środowiskowe (np. przeżyte traumy).

Jakie są jej objawy?

Oprócz silnego lęku i paraliżującego strachu, osoby cierpiące na fobie mogą doświadczać fizycznych objawów. Wśród nich wyróżnia się: drżenie rak, głosu, jąkanie się suchość w ustach, nadmiernie pocenie, kołatanie serca, nudności, wymioty.

Fobia społeczna dotyka aż 10% całej populacji i zaraz po depresji i alkoholizmie, jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Co ciekawe fobia społeczna częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Leczenie fobii społecznej

W leczeniu fobii społecznej niezbędna jest pomoc kilku specjalistów: psychologa, psychoterapeuty oraz psychiatry, który dobierze odpowiednie leki. Niestety wiele osób cierpiących na fobie społeczną nie szuka pomocy lub zgłasza się do specjalistów nawet kilkanaście lat po pojawieniu się pierwszych objawów.

DZ

Udostępnij: