Zagubiona dusza- czym to się objawia?

W dzisiejszym świecie wielu ludzi czuje się zdezorientowanych i zagubionych. Nie wiedzą, czego chcą, co myślą i czują. Jedną z przyczyn takiego stanu może być utrata kontaktu ze swoją duszą i sercem… Dowiedz się, czym jest zagubiona dusza i jak to się objawia

Różne ujęcia zagubionej duszy

Zagubiona dusza w wielu religiach i wierzeniach oznacza bezcielesnego ducha, skazanego na wieczną tułaczkę. Pozostawiła na ziemi niedokończone sprawy, odeszła gwałtownie i nie może zaznać spokoju.

W psychologii zagubiona dusza może oznaczać stan wielkiego zdezorientowania, zagubienia, poczucia pustki. Taka osoba wciąż jest przygnębiona i smutna, ma obniżony nastrój, odczuwa lęk i silny niepokój. Nie wie czego chce, nie potrafi zrozumieć emocji, jakie nią targają, ani swoich pragnień.

Kim jest zagubiona dusza?

Zagubione dusze mają poczucie, że nie są sobą i nie pasują do świata. Często przez to się izolują i ograniczają kontakty z innymi ludźmi. Wycofują się, odczuwają strach przed nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji. Najczęściej spędzają czas w samotności, skupiają się na swoim wnętrzu i usiłują zrozumieć, co tak naprawdę się z nimi dzieje…

Zdarza się, że są rozczarowane swoim życiem, czują się wypalone, pozbawione energii i sił do działania. Wciąż są osłabione i zmęczone, ogarnia ich apatia i marazm. Nie mają siły, żeby myśleć o przyszłości, widzą ją jedynie w czarnych barwach.

Nawet, jeśli chcieliby cos zmienić, nie mają pomysłu ani siły, by to zrobić. Czują się bezsilni i bezradni. Nie radzą sobie z rzeczywistością.

Jak pomóc zagubionej duszy?

Jeśli znasz kogoś kto jest zagubioną duszą, zaproponuj mu pomoc. Takie osoby potrzebują wsparcia, nawet jeśli same się do tego nie przyznają i nie potrafią poprosić o pomoc. Kontakt z bliskimi, czy profesjonalna opieka psychologa lub terapeuty, może pomóc pokonać kryzys, w jakim się znajdują. Nie pozostawiaj takiej osoby samej sobie, ponieważ na dłuższą metę taki stan może być niebezpieczny i prowadzić do wielu poważniejszych zaburzeń: kryzysu tożsamości, rozwinięcia depresji, fobii, czy zaburzeń osobowości.

DZ

Udostępnij: