21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa

Już od 2005 roku, 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data 21 nie jest przypadkowa - nawiązuje ona do trisomii 21 (zespołu Downa). Święto zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku jej patronatem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. 21 marca większości z nas kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jednak ustanowienie święta ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

 Czym jest zespół Downa?

Zespół Downa jest najbardziej rozpowszechnioną anomalią chromosomalną. Jej przyczyną jest nadmiar materiału genetycznego - dodatkowego chromosomu pary 21. W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Średnio u jednego urodzonego dziecka na 750 rozpoznaje się zespół Downa, a częstotliwość trisomii nie ma związku z płcią.

Do najczęstszych cech osób z zespołem Downa należą:

- Zaburzenia mowy

- Opóźnienie rozwoju

- Zaburzenie komunikacji

- Zaburzenie rozwoju funkcji rozpoznawczych.

Jaki jest cel ustanowienia Światowego Dnia Zespołu Downa?

Podstawowym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa i rozpowszechnienie wiedzy na temat trisomii wśród społeczeństwa. W tym roku kampanię Światowego Dnia Zespołu Downa reprezentuje pytanie: "Włączanie społeczne - co to znaczy?". Tego dnia szczególnie zastanawiamy się, jak zwiększyć efektywność działań i systemów umożliwiających osobom z zespołem Downa uczestniczenie w życiu społecznym, a także przystosowanie ich do samodzielnego funkcjonowania. Najbardziej rozpoznawalnym zwyczajem w dniu zespołu Downa jest założenie dwóch różnych, kolorowych skarpetek. Można również założyć całe ubranie kolorowe, a barwami przewodnimi ŚDZD jest granatowy i czerwony.

„Zespół Downa nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego” - (Minczakiewicz, Błeszyński 2019; za: Stratford 1993).

NB

Udostępnij: