Stresslaxing, stan w którym nie potrafimy odpocząć

Dowiedz się, czym jest stresslaxing i do czego prowadzi to zjawisko. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje braku relaksu i jak nauczyć się odpoczywać.

    Gdy nie potrafimy odpocząć

    Żyjemy w ciągłym biegu, jesteśmy zapracowani, mamy mnóstwo obowiązków i wciąż brakuje nam czasu. To sprawia, że jesteśmy zdenerwowani, napięci i zestresowani. Nawet, gdy mamy możliwość wypocząć, ciężko nam się całkowicie odprężyć i zrelaksować.

    Czym jest stresslaxing?

    Stresslaxing to stan, którego doświadcza wiele osób, często nie zdając sobie z tego sprawy. Psycholog Magdalena Chorzewska w studiu „Dzień Dobry TVN” zdradziła, czym jest to zjawisko:

    „Myślę, że każdy z nas kiedyś doświadczył tego zjawiska. To jest syndrom kiedy mamy odpoczywać, ale stresujemy się tym, że będziemy odpoczywać zamiast zajmować się tym, co wisi nam z tyłu głowy”.

    Połączenie stresu i relaksu w jednym

    Stresslaxing występuje, gdy mimo odpoczynku, nie potrafimy wypocząć i się zregenerować. To połączenie stresu i relaksu w jednym. Zjawisko, które utrzymuje nas w stanie ciągłej gotowości i nieprzyjemnego napięcia.

    Jak to się objawia?

    Stresslaxing może objawiać się tym, że nawet w wolnym czasie myślimy o zawodowych obowiązkach. Udajemy przed sobą, że odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, oglądamy film, lub czytamy, a nasze myśli nieustannie krążą nad innymi sprawami. Nie potrafimy oddzielić pracy od życia prywatnego. Gdy już chcemy się zrelaksować, zaczynamy się stresować tym, że powinniśmy odpocząć.

    Jakie mogą być konsekwencje braku relaksu?

    Brak relaksu może być groźny dla naszego zdrowia! Ciągłe napięcie może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń lękowych lub depresji, zmniejsza odporność i być czynnikiem rozwoju wielu chorób. Odpoczynek jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia, nastroju i zdrowia. Z tego powodu nie należy z niego rezygnować.

    Jak nauczyć się odpoczywać?

    Zastosuj te triki

    Zastosuj proste triki, które pozwolą poczuć się lepiej i wyciszyć!

    Odetnij się

    To ważne, żeby w czasie wolnym całkiem się zdystansować i odciąć od pracy i problemów z nią związanych. Zrób sobie odpoczynek od Internetu, komputera i telefonu. Nie sprawdzaj co się dzieje w firmie, nie kontaktuj się z szefem i współpracownikami. Sprawy związane z pracą odłóż na później.

    Oddychaj

    Weź kilka głębokich oddechów, skup się na nich i świadomie je kontroluj. Wciągaj powietrze nosem i wypuszczaj ustami. Uspokój oddech, a sam staniesz się spokojniejszy.

    Zapisz problem

    Zapisz na kartce to czym się martwisz i stresujesz. Gdy opiszesz swój problem, łatwiej będzie Ci na niego spojrzeć. Ustal z czym się mierzysz, co powinieneś zrobić i od czego zacząć.

    Rób to, co sprawia Ci przyjemność

    Zastanów się, jaka forma odpoczynku przynosi Ci największą przyjemność. I zacznij robić, to co lubisz! Nie działaj wbrew sobie, ponieważ wtedy na pewno się w pełni nie zregenerujesz.

    Udostępnij: