18. rocznica śmierci Jana Twardowskiego! Wciąż żywy w swoich przekazach

18 stycznia 2006 roku zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta, autor liryków religijnych, wieloletni rektor warszawskiego kościoła sióstr wizytek i wykładowca w seminarium duchownym. Dzisiaj obchodzona jest kolejna rocznica jego śmierci. Co pozostawił po sobie?

Kim był Ks. Jan Twardowski?

Jan Twardowski to ksiądz i duszpasterz, poeta, prozaik. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarł 18 stycznia 2006.

To wybitny polski duchowny katolicki, poeta, publicysta, a także kapelan Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Urodził się w Warszawie, a w 1939 roku został wyświęcony na księdza. Po wojnie pracował jako duszpasterz w różnych parafiach, a także w warszawskim więzieniu na Pawiaku.

Jan Twardowski zdobył ogromną popularność jako autor poezji, która charakteryzuje się prostotą, głębokim przekazem i bliskością z codziennym życiem. Jego wiersze często poruszają tematykę miłości, wiary, życiowych dylematów i trosk. Był ceniony zarówno przez wierzących, jak i tych, którzy niekoniecznie identyfikowali się z konkretną religią.

Poza działalnością duszpasterską i literacką, Ksiądz Twardowski angażował się również w życie społeczne. W latach 70. był jednym z inicjatorów Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Jego niekonwencjonalny styl kaznodziejski, żarty, a zarazem głębokie refleksje, sprawiły, że był ceniony zarówno przez środowisko kościelne, jak i szerokie grono czytelników. Jan Twardowski zmarł w 2006 roku, pozostawiając po sobie bogactwo inspirującej poezji i duchowej spuścizny.

Najpiękniejsze cytaty z twórczości

Twórczość księdza Jana Twardowskiego, charakteryzuje się prostotą, głębokim humanizmem i bliskością z życiem codziennym. Jego wiersze poruszają uniwersalne tematy, takie jak miłość, wiara, życiowe dylematy i troski.

Posługiwał się językiem zrozumiałym dla każdego czytelnika, co sprawiło, że jego poezja znalazła uznanie zarówno wśród ludzi wierzących, jak i tych, którzy niekoniecznie identyfikowali się z daną religią.

Autor eksplorował głębokie, filozoficzne pytania, jednocześnie zachowując prostotę formy. Jego twórczość jest hołdem dla piękna życia, ludzkiej godności i głębokich wartości.

Błogosławiony, który się nie gorszy (jak przetłumaczył ks. Jakub Wujek), to znaczy nie oburza się na to, że Bóg nie jest taki, jakim Go sobie wyobrażamy”

 

Bóg dał człowiekowi wolną wolę, więc nie może nikogo zmuszać do miłości, Jego trzeba wybrać. To jest paradoks: Wszechmogący, który wszystkiego nie może. Przychodzi i prosi o miłość”

 

Do kościoła przychodzą bardzo różni ludzie, rzemieślnik, robotnik, profesor, artysta. Na koncercie w filharmonii siedzą ci, którzy się dobrali, którzy kochają muzykę. W kościele obok rzeźnika stoi docent. Jak do nich wszystkich przemówić? To nie jest proste, naprawdę”

 

Każde małżeństwo przypomina trzy zakony: na początku franciszkanów, radosnych, zapatrzonych w przyrodę; z czasem - mocnych w słowach i argumentowaniu dominikanów; po latach już tylko kamedułów, przestrzegających reguły milczenia”

 

Wiara to jest ciągłe szukanie, ciągłe wątpliwości, wiara nie oznacza kamiennego spokoju, braku rozdarcia. W tym także jest podobna do miłości. Nawet wiara prosta nie istnieje bez niepokoju”

 

Dlaczego pisze się wiersze - dlatego, że temu kto je pisze wydaje się, że ma coś bardzo ważnego do przekazania, osobistego do powiedzenia, tak ważnego, że trzeba to ocalić i zapisać”

 

Trudniej kochać bliźniego niż małego fiata”

Dziedzictwo Jana Twardowskiego nadal inspiruje i przypomina nam o ważnych wartościach, jakie niesie ze sobą duchowa spuścizna tego wyjątkowego kapłana.

Jego poezja stanowi nie tylko źródło refleksji, lecz również przypomnienie o sile prostoty, miłości bliźniego i głębokiej wiary.

Jan Twardowski pozostaje w pamięci wielu jako mędrczy przewodnik duchowy, który przez swoje słowa dotknął serc kolejnych pokoleń.

Udostępnij: