Nie żyje legendarna śpiewaczka operowa!

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Ewy Podleś, światowej sławy śpiewaczki operowej. Gwiazda muzyki zmarła w wieku 71 lat po ciężkiej chorobie, z którą od wielu lat się zmagała.

Nie żyje Ewa Podleś, legendarna śpiewaczka!

Media obiegła smutna informacja o śmierci Ewy Podleś, legendarnej śpiewaczki operowej. Artystka odeszła 19 stycznia 2024 roku w wieku 71 lat. Informację o śmierci przekazał na Facebooku profil Ruch Muzyczny:

Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje.

Jacek Marczyński pisał na naszych łamach o Ewie Podleś: „Jej głos utrwalony na świecie w wielu oficjalnych i pirackich nagraniach nadal fascynuje, bo jest prawdziwym fenomenem. Sama powiedziała o nim kiedyś tak: «Kontralt to jest dziwo, ma w sobie wiele głosów i sopran, i mezzosopran, i alt. Oprócz tego biegłość techniczną, czyli koloraturę, której alt nie ma. Może więc śpiewać dużo szybciej, ale tak samo nisko jak alt, a oprócz tego jak sopran i jak mezzosopran»”.- czytamy w komunikacie.

Kim była Ewa Podleś? Życie i kariera

Ewa Podleś występowała na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach świata. Dysponowała jednym z najrzadszych głosów, a jej kariera była spektakularna.

Urodzona 26 kwietnia 1952 roku w Warszawie, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, debiutowała w 1975 roku w Operze Warszawskiej, gdzie zagrała rolę Rozyny w "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego.

Podleś zdobyła międzynarodowe uznanie, zwyciężając m.in. w 7. Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz konkursach wokalnych w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie.

Zdjęcie Nie żyje legendarna śpiewaczka operowa! #1

ZOBACZ TAKŻE: Nowa wizja Jackowskiego!

Po świetnym występie w 1984 roku w Metropolitan Opera w roli tytułowej w operze "Rinaldo" Haendla, Ewa Podleś wkroczyła na arenę międzynarodową. W 1993 roku zadebiutowała w słynnej mediolańskiej La Scali w roli Tankreda w operze Gioachina Rossiniego.

Ewa Podleś posiadała rzadki kontralt, który zrobił furorę w interpretacji dzieł Rossiniego, Haendla i Verdiego. Zdobyła uznanie nie tylko jako operowa diva, ale także jako wybitna wykonawczyni pieśni i muzyki oratoryjno-kantatowej.

 

Artystka zaprezentowała się na najważniejszych scenach operowych i koncertowych świata, w tym w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej.

W jej bogatym repertuarze znalazły się role takie jak La Cieca ("Gioconda" Ponchiellego), Klitemnestra ("Elektra" Straussa), Azucena ("Trubadur" Verdiego), Cezar ("Juliusz Cezar" Haendla), Cyrus ("Cyrus w Babilonii" Rossiniego), czy Hrabina ("Dama pikowa" Czajkowskiego).

Ewa Podleś została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Dora Marvor Moore za rolę w "Juliuszu Cezarze" w Toronto, Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za rolę w "Tankredzie" w Warszawie, "Złotym Berłem" za całokształt działalności artystycznej, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Fundacji Kościuszkowskiej oraz Medalem Zasługi za krzewienie kultury rosyjskiej.

W 2004 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jej jubileuszowy koncert w 2013 roku, zorganizowany przez Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie, był wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego promowano także książkę "Ewa Podleś. Contralto assoluto" autorstwa Brigitte Cormier.

 

Udostępnij: