„Essa”, „Gilbert”, „slay”, „Kongo”! Ruszył konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku 2022!

To już siódma edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. W głosowaniu zostanie wyłonione najpopularniejsze i najciekawsze wyrażenie, określenie bądź słowo, które wpisało się na stałe w słownictwo młodzieży. W wyniku pierwszego etapu plebiscytu wyłoniono czterech „kandydatów” do głównej wygranej. Teraz czas na głosy internautów. Jak głosować i co oznaczają określenia „essa”, „slay”,”Gilbert” i „Kongo”?

Znaczenie słów w konkursie na Młodzieżowe słowo roku 2022

Młodzieżowe słowo roku jest wybierane już od kilku lat. W ubiegłych edycjach plebiscytu zwycięzcami zostawały takie wyrażenie jak: „śpiulkolot” (2021), „alternatywka” (2019), „dzban” (2018), „xD” (2017), czy „sztos” (2016).

Tym razem o najpopularniejsze słowo używane przez polską młodzież walczą 4 wyrażania. Dodajmy, że pierwszy etap konkursu, który trwał do 8 listopada, polegał na wysyłaniu swoich propozycji na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Kolejno jury wyłoniło głównych pretendentów do głównej wygranej.

1. „Essa” i „slay” - oba wyrażenia są do siebie podobne. Wyrażają poczucie spełnienia, pozytywne nastawienie do życia, czy po prostu radość.

2. „Gilbert” - wyrażenie odnosi się do kogoś bardzo uzdolnionego o genialnym umyśle i mądrym spojrzeniu na świat.

3. ”Kongo”- tym wyrażeniem możemy opisać lakonicznie niezbyt przyjemną sytuację lub wydarzenia.

To właśnie z wyżej wymienionych słów będzie można wybrać to, które zostanie uznane za Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jak głosować?

Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

15 listopada 2022 rozpoczyna się II etap plebiscytu i to internauci tym razem będą mieli najwięcej do powiedzenia i wyłonienia zwycięzcy. Głosy można oddawać na stronie sjp.pwn.pl do 30 listopada 2022 roku. Warto wiedzieć, że komisja zastrzega sobie możliwość wyboru dodatkowych trzech wyrażeń z puli, którym przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Od samego początku trwania konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku organizatorem jest Wydawnictwo Naukowe PWN, które współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim.

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości – przypomina Wydawnictwo PWN

 

 

Udostępnij: