Najnowsze badania! Czy to może pomóc nam w przezwyciężaniu depresji?

W ostatnich latach badania nad wpływem hot jogi na zdrowie psychiczne nabierają coraz większego znaczenia. Nowe odkrycia naukowe rzucają światło na potencjalne korzyści, jakie może przynieść ta intensywna forma jogi w walce z depresją. Czy gorąca joga naprawdę może być kluczem do przezwyciężenia uczucia przygnębienia i smutku?

Co przedstawiają najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School?. Badacze zbadali wpływ Bikram jogi na pacjentów z depresją i uzyskane wyniki są bardzo obiecujące.

Miłośniczki hot jogi, zwanej również jogą Bikram, mają powody do zadowolenia. Według najnowszych badań, ta kontrowersyjna praktyka może poprawić nastrój i złagodzić objawy depresji.

Hot joga polega na praktykowaniu jogi w gorącym pomieszczeniu, nawet o temperaturze 40 stopni Celsjusza. W takich warunkach ciało intensywnie się poci, ale jednocześnie zyskuje większą elastyczność, co ułatwia wykonywanie trudnych pozycji asan. Ta metoda przyciąga zwolenniczki sauny, chociaż może być wyzwaniem dla tych, którzy nie znoszą upałów. Hot joga zyskała popularność między innymi dzięki swoim znakomitym fankom, takim jak Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow i Meghan Markle.

Jakie są wyniki badań?

Jak się okazuje, praktyka hot jogi nie tylko ułatwia wejście w zaawansowane pozycje i zapewnia przyjemne rozgrzewanie, ale także może istotnie pomóc osobom cierpiącym na depresję.

Według badań przeprowadzonych przez Harvard Medical School, wystarczą już 1–2 sesje hot jogi w tygodniu, aby odczuć korzyści psychiczne. W badaniu klinicznym przeprowadzonym w szpitalu Massachusetts General Hospital na grupie 80 dorosłych, połowa z nich praktykowała jogę Bikram przez 90 minut dwa razy w tygodniu, podczas gdy druga połowa nie otrzymała żadnych zaleceń, jedynie informację, że są na liście oczekujących na zajęcia.

Po 8 tygodniach okazało się, że prawie 60% uczestników jogi doświadczyło co najmniej 50% redukcji objawów depresji, w porównaniu z zaledwie 6,3% uczestników z listy oczekujących. Co więcej, u 44% osób ćwiczących Bikram objawy zmniejszyły się do tego stopnia, że lekarze mogli przestać diagnozować u nich depresję. Taki efekt zaobserwowano jedynie u 6% osób z grupy oczekującej.

Naukowcy uważają, że sukces tej formy jogi jako terapii depresji wynika zarówno z samego ruchu, jak i towarzyszącego mu ciepła. Obecnie przeprowadzane są kolejne badania, mające na celu zrozumienie mechanizmów, które leżą u podstaw tego zjawiska.

Joga i praktyki wykorzystujące ciepło mogą potencjalnie zmienić sposób leczenia pacjentów z depresją, w którym nie będziemy opierać się na lekach, za to uzyskamy dodatkowe korzyści fizyczne” – powiedziała Maren Nyer, główna autorka badania

Korzyści hot jogi

Nie pierwsze już badania potwierdzają niezwykłe korzyści płynące z praktykowania hot jogi. Samo wykonywanie jogi przynosi znakomite efekty w redukcji stresu i lęku. Pomaga wyciszyć umysł i przywrócić wewnętrzną równowagę, a dodatkowo ćwiczenia oddechowe, znane jako pranayamy, dostarczają organizmowi tlen i przynoszą uczucie relaksu.

W przypadku jogi Bikram, element ciepła również odgrywa istotną rolę. Nawet jeśli nie masz możliwości wybrać się do aszramu w Indiach, hot joga pozwoli ci doświadczyć praktyki w warunkach zbliżonych do naturalnych dla jogi.

W szczególności w chłodne i ponure jesienne dni, hot joga rozgrzeje cię jak żadna inna forma aktywności fizycznej i pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Chociaż droga do uznania hot jogi za terapię na depresję jest jeszcze długa, z pewnością wpłynie pozytywnie na twój nastrój, zwłaszcza jeśli odczuwasz obniżenie nastroju w okresie jesienno-zimowym.

Udostępnij: