OTO 10 OSÓB, KTÓRE OSIĄGNĘŁY SUKCES ZACZYNAJĄC OD PORAŻKI

Przekonaj się, które słynne osobistości osiągnęły swoje cele, mimo wielu niepowodzeń i braku wsparcia. Nie uwierzysz, że te znane i podziwiane na całym świecie osoby nie raz musiały pocałować przysłowiową klamkę lub usłyszeć „do widzenia”. Ich historie pokazują, że porażka nie trwa wiecznie, a to co dziś wydaje się nierealne, jutro może być w zasięgu reki. "Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu." - Winston Churchill

1. WALT DISNEY

Nie interesował się szkołą, ale miał barwną wyobraźnię i uwielbiał rysować. W wieku 22 lat Walt Disney został zwolniony z pracy w redakcji w Missouri za bycie „mało kreatywnym" i za „brak dobrych pomysłów”. Próbując wypuszczać własne animacje zapożyczał się, po czym dwukrotnie zbankrutował. Chociaż brakowało mu wsparcia nie poddawał się. Wierzył, że jego marzenia się spełnią i cały czas próbował je zrealizować. Przełomem w karierze było wykreowanie ukochanej przez miliony Myszki Miki oraz wypuszczenie pierwszej kolorowej kreskówki. Walt Disney Studios (dziś Walt Disney Company) powstało ponad 90 lat temu i jest gigantem na rynku filmowym oraz rozrywkowym.

2. J. K. ROWLING

Autorka magicznej i cieszącej się popularnością serii książek o Harrym Potterze jest doskonałym przykładem, że porażka może być początkiem sukcesu, jeśli tylko zareagujemy we właściwy sposób – nie będziemy oczekiwać zbyt wiele i nie poddamy się!  J.K. Rowling była samotną i bezrobotną mamą, borykającą się z depresją, kiedy pisała swoją pierwszą książkę pod tytułem „ Harry Potter i kamień filozoficzny”. Kolejne rozdziały powstawały w każdej wolnej chwili, nawet w pociągu i na kolanie. Jej maszynopis odrzuciło kilkanaście wydawnictw. W końcu ktoś dał jej szansę. Dzisiaj, ponad 20 lat po premierze, książki o Harrym Potterze to najlepiej sprzedająca się seria na świecie. Historia J.K. Rowling dowodzi, że możesz robić to czego pragniesz, nie czekając, aż ktoś poprowadzi cię za rękę.

3. E. L. JAMES

E.L. James musiała przejść długą drogę do miejsca, w którym znajduje się dziś, jako autorka dochodowego bestsellera, czytanego zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Pierwowzory powieści: „50 twarzy Greya” powstawały jako opowiadania do serii „Zmierzch” i umieszczane były na stronie internetowej sagi, stworzonej przez fanów. Po wydaniu e-booka, małe australijskie wydawnictwo zdecydowało się drukować powieść „na żądanie”. Książka, nie cieszyła się popularnością wśród krytyków literackich, ponieważ autorki nie było stać na profesjonalną redakcję i korektę tekstu, a tematyka budziła silne emocje i kontrowersje. Jednak zainteresowanie, tym rodzajem kobiecej literatury wśród czytelników, zmotywowało E. L. James do publikacji książki. Na przekór krytyce i stereotypom, zdecydowała się na samodzielne wydanie powieści tzw. „self-publishing”. Postawiła wszystko na jedną kartę i dzięki temu sprzedała ponad 100 milionów egzemplarzy. Dało jej to możliwość kontynuowania pracy i dopisania 2 kolejnych części trylogii. 

4. ABRAHAM LINCOLN

Zanim został wybrany na prezydenta, zmierzył się z wieloma trudnościami. Urodzony w biednej rodzinie przez całe życie musiał stawić czoła wyzwaniom. Przegrał osiem wyborów, zbankrutował dwa razy próbując swoich sił w biznesie, stracił kilka bliskich osób, wiele lat spłacał długi i przeszedł ciężkie załamanie nerwowe, które trzymało go w łóżku przez pół roku.

Mimo to nie poddawał się, mocno wierzył w swoje możliwości i dawał sobie kolejne szanse. Dzięki temu, jego prezydentura odcisnęła się na losach całego świata. Jako 16 prezydent Stanów Zjednoczonych wydal Proklamację Emancypacji, która zniosła niewolnictwo w USA. Był jednym z największych polityków w historii.

5. CHARLIE CHAPLIN

Charlie Chaplin borykał się z trudnym dzieciństwem: chorobą matki, alkoholizmem ojca, samotnością i ubóstwem. Na scenie wystąpił po raz pierwszy w wieku 5 lat, zmuszony przez managera spektaklu, podczas którego jego matce zabrakło głosu w połowie piosenki. Chociaż z czasem jego talent został zauważony, w Hollywood Charlie Chaplin usłyszał, że jego gra aktorska jest nonsensem, a tego typu komedia nie będzie się sprzedawać. Być może to skomplikowane życie osobiste nauczyło go "robić swoje mimo wszystko”? Ostatecznie aktor otrzymał liczne nagrody, szczególnie u schyłku swej kariery i stał się ponadczasową ikoną czarno-białego kina.

6. ALBERT EINSTEIN

Noblista nie zapowiadał się na wielkiego naukowca i geniusza. We wczesnym dzieciństwie podejrzewano, że jest chory umysłowo, ponieważ nie mówił do 4 roku życia. Ze względu na trudności w przystosowaniu się do zasad, wyrzucono go ze szkoły. Z powodu niewystarczającego opanowania przedmiotów humanistycznych, zdawał na studia dwukrotnie. Ukończył je z miernym wynikiem i nie mógł znaleźć pracy. Mimo wielu trudności i niepowodzeń w codziennym życiu, poświęcał dużo czasu na eksperymenty i doświadczenia naukowe, które doprowadziły go do odkrycia Teorii Względności. Był krytykowany i ośmieszany przez naukowców. Mimo to, Einstein został profesorem na uniwersytecie w Zurychu, a później profesorem fizyki teoretycznej w Pradze. Udowodnił wszystkim, wyśmiewając naukowców na całym świecie, że miał błyskotliwy umysł, zdobywając nagrodę Nobla w 1921 roku.

7. STEPHEN KING

Słynny autor mrocznych powieści nie wierzył w swój talent pisarski do tego stopnia, że swój pierwszy bestseller wyrzucił do kosza. W końcu „Carrie” została odrzucona przez ponad 30 wydawnictw! Myślał o porzuceniu niedochodowego pisarstwa i poszukaniu pracy, która pozwoli utrzymać rodzinę. Dzięki wsparciu żony, która mocno wierzyła w jego talent, King zdecydował się próbować do skutku. Od tamtej pory wydał już ponad 50 wybitnych thrillerów. Podobno wystarczy jeden sukces, aby 1000 porażek poszło w niepamięć. Historia światowej sławy pisarza pokazuje, jak ważne jest wsparcie bliskich i nie poddawanie się w walce o marzenia.

8. ROBERT REDFORD

Jak sam wspomina w wywiadach, w młodości niepowodzenie spotykało go we wszystkim co robił. Podczas pracy zdarzyło mu się na przykład zasnąć w kontenerze na benzynę... Miewał drobne konflikty z prawem. Pracodawca powiedział mu nawet, jakby na podcięcie skrzydeł, że zawsze zostanie bezrobotny. Jednak niepowodzenia w szkole, wyjazd z ojczyzny, ani także śmierć bliskich nie zdołały zniszczyć jego pragnień. Redford otrzymał wiele nagród i wyróżnień, chociaż początki jego kariery nie zapowiadały się tak wspaniale. Oprócz kariery aktorskiej, gwiazdor założył kilka organizacji charytatywnych i udziela się społecznie. Nie warto przekreślać swojej przyszłości na bazie kilku błędów i niepowodzeń.

9. JACK ME

Biznesmen w 1999 roku mówił, że zakładana przez niego firma będzie silną konkurencją dla eBay i Amazona, a ludzie z politowaniem pukali się w czoło słysząc takie słowa. Jack Ma – założyciel chińskiego giganta, firmy Alibaba, nigdy bał się ciężkiej pracy. W wieku 12 lat był przewodnikiem dla turystów i uczył się języka angielskiego oraz obyczajów obcokrajowców. Potem nie dostał się na wymarzone studia, ani nie mógł znaleźć stabilnego zatrudnienia. Nie zraził się jednak, nawet kiedy na 24 aplikacje do pracy w KFC, odrzucono tylko jego. W końcu ukończył anglistykę i pracował jako nauczyciel. Jednak nie porzucał marzeń o dochodowym biznesie. Dziś jest właścicielem firmy, która w samych Chinach odpowiada za 80% handlu online, a wartość jego przedsiębiorstwa to blisko 400 mld dolarów.

10. WINSTON CHURCHILL

Jego droga do sukcesu nie była usłana różami. W szkole podstawowej miał problemy i zmieniał placówkę, ponieważ poprzednia wykańczała go emocjonalnie. Służąc w wojsku trafił do obozu jenieckiego w Afryce. Po udanej ucieczce i powrocie do kraju zajął się polityką. Mimo wcześniejszych trudności w szkole, Churchill był wybitnym myślicielem i artystą. W wolnym czasie oddawał się malarstwu i pisaniu. Zanim został premierem Wielkiej Brytanii, wielokrotnie przegrywał wybory. Miał licznych przeciwników, którzy spiskowali przeciwko niemu. Sukces odniósł dopiero w wieku 62 lat, kiedy jako premier pokazał, że jest wielkim przywódcą. Za swoje zasługi otrzymał nagrodę Nobla oraz honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

+
Udostępnij: