PROSTE SPOSOBY NA UDANY DZIEŃ

Wiele osób ma problemy z pożegnaniem ciepłego i wygodnego łózka. Nieuniknione jest jednak wyjście spod kołdry i zajęcie się codziennymi obowiązkami. Na szczęście, obok medytacji, jogi czy biegania po lesie, istnieją proste sposoby, których regularne stosowanie ułatwi poranny rytuał i sprawi, że cały dzień będzie udany. Przekonaj się jakie to proste!

 „(...)ludzie nie cenią sobie poranka. Budzą się gwałtownie na dzwonek budzika, który druzgoce ich sen jak cios siekiery, i od razu stają się niewolnikami żałosnego pośpiechu...." pisze Milan Kundera. Chociaż poranki nie należą do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych części dnia, warto spojrzeć na nie przychylnym okiem. 


WIECZOREM

Na bezstresowy i udany poranek zacznij pracować zanim położysz się spać. Wystarczy kilka prostych trików, dzięki którym obudzisz się ze spokojną głową i rozpoczniesz dzień z uśmiechem. Unikniesz potęgującego napięcie pośpiechu, zyskasz co najmniej kwadrans na wypicie kawy w spokoju, a co najważniejsze – twojego dobrego samopoczucia nie zepsują drobiazgi i niespodzianki, jak np. plama na bluzce, zgubione klucze czy niewydrukowane pismo, które musisz przecież zabrać do pracy.

1. Przygotuj ubranie.

Sprawdź pogodę i zastanów się jak będzie wglądał twój jutrzejszy dzień. Wybierz odpowiedni outfit. Może okazać się, że koszula wymaga wyprasowania, a płaszcz od tygodnia czeka na odbiór z pralni. Łatwiej teraz wszystko przygotować niż o poranku tracić kilkanaście minut na przeszukiwanie szafy i robienie niepotrzebnego bałaganu.

2. Przygotuj posiłek na rano i do pracy.

Zaplanuj menu na kolejny dzień, przygotuj produkty na śniadanie oraz lunch do pracy. Kanapki czy sałatka mogą spokojnie przeczekać noc w lodówce. Pomyśl tez o drugim śniadaniu dla dzieci. Świetną i wygodna formą przechowywania żywności są pojemniki oraz próżniowe woreczki spożywcze w różnych rozmiarach. Takie zapakowane zdrowe przekąski, jak orzechy, warzywa czy suszone owoce, możesz nosić w torebce i plecaku.

3. Spakuj torebkę.

Sugerując się listą zadań sporządzaną w ciągu dnia, spakuj do torby lub ustaw blisko drzwi wszystkie rzeczy, które muszą „wyjść z tobą” z domu. Recepty do zrealizowania, książki, dokumenty. Położysz się spać bez obaw o to, że o czymś zapomniałaś.

4. Wyłącz ekrany,

Przynajmniej godzinę przed zaśnięciem warto wyciszyć telefon, wyłączyć komputer i telewizję. Zdrowiej dla oczu i dla naszego mózgu jest zasnąć przy książce, niż przy filmie. Kontrolowanie powiadomień i maili przed samym snem, nie tylko sprawia, że stajesz się niewolnikiem wirtualnej komunikacji, ale także podnosi napięcie i uniemożliwia pełen relaks, na który twój organizm czeka cały dzień.

5. Przygotuj sypialnię.

Świeże powietrze ułatwia zasypianie, ale wietrzenie sypialni przed snem to przed wszystkim zdrowy zdrowy nawyk, którego warto się nauczyć. Minimum kwadrans wietrzenia przy szeroko otwartych oknach pozwoli na wymianę powietrza w pomieszczeniu i zminimalizowanie unoszących się w nim drobinek kurzu.

RANO

Ubranie przygotowane, torba spakowana, drugie śniadanie wystarczy wyjąć z lodówki...to może oznaczać tylko jedno: co najmniej kwadrans dłużej w łóżku! Możesz również wykorzystać ten czas na wypicie kawy w towarzystwie partnera, wygłupy z dziećmi lub energiczny spacer z psem. Nie pozwól sobie zepsuć tak dobrego startu pamiętając o:

1. Śniadanie bez pośpiechu.

Musli, kanapka, owoc – bez względu na to jak duże i jak syte jesz posiłki z rana, najważniejsze to mieć na nie czas. Na spokojny posiłek przeznacz od 15 do 30 minut. Jedzenie w pośpiechu w połączeniu ze stresem nie jest dobrym pomysłem, a jedynie szybką droga do utrwalania złych nawyków żywieniowych i problemów zdrowotnych.

2. Pościel łóżko.

Poprawienie pościeli powinno być automatycznym odruchem, jednak często dosłownie wybiegamy z sypialni próbując ogarnąć kilka rzeczy jednocześnie, a wygniecioną kołdrę i poduszkę zostawiamy sobie na wieczór – taka niespodzianka na dobranoc. Tymczasem, zaścielenie łózka zajmuje maksymalnie kilka minut. Wykonując ta czynność symbolicznie zamykasz etap relaksu i leniuchowania, a otwierasz się na wyzwania nowego dnia, dodatkowo zostawiasz za sobą porządek i minimalizujesz ilość alergenów dostających się do pościeli.

3. Nastrój się muzyką.

Poranek można pozytywnie nastroić muzyką. Krzątanie się przy ulubionych rytmach rozluźnia miejsce i pozwala wejść w nowy dzień tanecznym krokiem.

W CIĄGU DNIA

Istnieją dwie bardzo ważne kwestie, o które należy zadbać chcąc mieć z rana przysłowiowy święty spokój:

1. Jedzenie ma znaczenie.

Bez względu na aktywności w ciągu dnia dbaj o pełnowartościowy jadłospis. Zdrowy, odżywiony i nawodniony organizm szybciej się regeneruje, lepiej walczy z infekcjami i nie pozwala, aby objawy zmęczenia i bóle utrudniały codzienne funkcjonowanie. Wartości odżywcze, które dostarczamy w pożywieniu bezpośrednio wpływają na nasza pamięć, pracę mózgu, gospodarkę hormonalną, a więc również samopoczucie i wydajność. Jedz regularnie, pij dużo płynów, unikaj cukru i dbaj o zdrowe przekąski – orzechy czy owoce.

2. Lista zadań do zrobienia...

...kupienia, zlecenia itd. W ciągu dnia często dochodzą nam nowe zobowiązania (naprawić rower, zawieźć auto do mechanika, odebrać ciocię z przychodni...) i pomysły (przerobić sukienkę, kupić karmę dla psa itp.). Dlatego warto wyposażyć się a najprostszy notes i długopis do zapisywania tych wszystkich zadań. Ułatwi to organizację pracy i przygotowanie się do kolejnego dnia, który chcemy powitać z uśmiechem!

+
Udostępnij: