Egzamin ósmoklasisty! Szykują się spore zmiany dla młodszych roczników?!

Egzamin dla uczniów klas ósmych wiąże się z zachowaniem pewnych reguł. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej przystępują do tego egzaminu, zdając wiedzę i umiejętności z określonych przedmiotów. Czy z nowym rokiem szykują się dodatkowe zmiany?

Egzamin ósmoklasisty odbywa się zawsze w maju. W tym roku przypada na 14, 15 i 16 maja. Zapowiadają się duże zmiany dla kolejnych roczników, które przystąpią do tego rodzaju sprawdzianu.

Egzamin ósmoklasisty 2024

W tym roku uczniowie klas ósmych przystąpią do egzaminu już w maju, planowany termin to 14, 15 i 16 maj. Dla osób, które w tym czasie z przyczyn od nich nie zależnych nie będą mogli przystąpić do egzaminu, przewidziane są dodatkowe terminy. A więc:

  • osoby, które w tym terminie nie będą mogli np. z przyczyn losowych czy zdrowotnych podejść do egzaminu, napiszą go w dniach 10-12 czerwca

Taki egzamin po raz pierwszy pojawił się dokładnie 6 lat temu, po dokonaniu reformy w zakresie edukacji. Od następnego roku przewidywane są zmiany.

ZOBACZ TAKŻE: Gwałtowne ocieplenie. Będzie jeszcze cieplej

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku

W roku 2024 egzamin ósmoklasisty kontynuować będzie standardy poprzednich lat, obejmując w swoim zakresie wymagania egzaminacyjne dla trzech kluczowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

W 2025 roku zapowiedziano już zmiany. Egzamin ten ma być o wiele trudniejszy, bowiem ma obejmować wiadomości i umiejętności, które są zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII oraz nową listę lektur.

Co uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną?

Lista rzeczy dozwolonych określa szczegółowo przedmioty, które można używać podczas pisania sprawdzianu ósmoklasisty. Na salę uczeń może zabrać ze sobą:

  • długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem (zakaz korzystania z długopisów zmywalnych)

  • może zabrać linijkę na egzamin z matematyki

  • kalkulator prosty mogą mieć przy sobie wyłącznie uczniowie z opinią PPP o dyskalkulii, spełniający określone kryteria

  • butelka z wodą, która musi stać na podłodze

  • dokument tożsamości, na przykład legitymacja szkolna

Zdjęcie Egzamin ósmoklasisty! Szykują się spore zmiany dla młodszych roczników?! #1

Jaki czas jest przeznaczony na egzamin?

Czas jest podzielony ze względu na przedmiot, który będzie pisany. A więc:

  • egzamin z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony i 210 minut w przypadku uczniów – obywateli Ukrainy)

  • egzamin z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)

  • egzamin z języka obcego nowożytnego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)

Przestrzeganie godziny rozpoczęcia egzaminu

Rozpoczęcie egzaminu wyznaczone jest z reguły na godzinę 9 rano. Ważne jest, aby dostosować się do tej zasady i nie spóźniać się.

Osoby, które nie zdążą na czas, nie zostaną wpuszczone na salę, a tym samym nie będą dopuszczone do egzaminu.

Istnieją jednak przypadki, w których decyzję może zmienić przewodniczący zespołu nadzorującego o dopuszczeniu ucznia, który się spóźnił, jednak nie wydłuży mu się czas na przeprowadzenie sprawdzianu.

Udostępnij: