Babcia ze strony mamy i taty- która z nich jest ważniejsza?

Czy istnieje jakaś różnica między babcią od strony matki a babcią od strony ojca? Która z nich jest ważniejsza? Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu, a wyniki ich badań są zaskakujące!

    Babcia ze strony mamy i taty- która z nich jest ważniejsza?

    Badania najczęściej ukazują, że to babcie od strony matki odgrywają korzystną rolę w życiu swoich wnuków, natomiast rola babć od strony ojca może być bardziej złożona, a czasem nawet niekorzystna. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu!

    Zjawisko „niepewności ojcostwa”

    Jednym z kluczowych powodów może być zjawisko zwanego "niepewnością ojcostwa". Babcia od strony matki ma pewność, że jest biologicznie powiązana z córką, a zatem również z wnukami. Wspierając córkę, wspiera jednocześnie swoje geny i przyczynia się do sukcesu swojego potomstwa. W przypadku babć od strony ojca, nie mają one stuprocentowej pewności, czy są biologicznymi babkami swoich wnuków, co może wynikać z potencjalnej nieuczciwości w związkach.

    Zdjęcie Babcia ze strony mamy i taty- która z nich jest ważniejsza? #1

    Wpływ na większą przeżywalność potomstwa

    Okazuje się, że babcie ze strony matki mają istotny wpływ na szanse przeżycia swoich wnucząt. Analizując wyniki różnych badań, można stwierdzić, że to właśnie opieka babcia matki przekłada się na lepsze perspektywy życiowe dla potomstwa.

    W przeciwieństwie do tego, rola babć ze strony ojca nie zawsze ma znaczący wpływ na szanse przeżycia dzieci, a czasami może nawet przynosić negatywne skutki. W wielu badaniach wykazano, że efekty ich działań nie są tak jednoznaczne jak w przypadku babć od strony matki.

    Lepsza opieka nad wnukami

    Jednym z istotnych aspektów jest poprawa stanu odżywienia i zdrowia wnuków pod opieką babć ze strony matki. Badania wskazują, że dzieci, którymi opiekują się właśnie te babcie, charakteryzują się większym wzrostem i masą ciała.

    W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, które wykazało, że wnuczęta, zwłaszcza wnuki, mieszkające z babcią, miały mniejsze ryzyko wypadków domowych w porównaniu do tych, które nie dzieliły wspólnego domu z babcią.

    Genetyczny spadek po babci

    Co ciekawe, większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki! Zgodnie z tymi badaniami związek ten ma miejsce dzięki chromosomowi X. Babcie przekazują wnukom aż 25% swoich wszystkich genów. Okazuje się, że po nich w mniejszym lub większym stopniu dziedziczymy temperament, charakter, wygląd, jak i towarzyszące nam emocje. Natomiast babcie ze strony ojca przekazują swoje geny głównie wnukom płci męskiej.

    Żyj nam sto lat, Babciu!

    Dodatkowo, babcie pełniące rolę opiekunek dla wnuków cieszyły się lepszym samopoczuciem i zdrowiem, co potencjalnie przekłada się na dłuższe życie. Ważne jest jednak zaznaczyć, że te korzystne efekty występowały w sytuacjach, gdy babcie angażowały się w opiekę z własnej woli i w zakresie, który im odpowiadał.

     

     

    Udostępnij: