Zbliżają się podwyżki cen prądu! Niektórzy operatorzy wprowadzą zmiany już w kwietniu!

Jak już wiadomo zamrożone ceny za prąd mają ulec zmianie. Wiążą się z tym podwyżki, które będą obejmowały wiele gospodarstw domowych. Niektórzy operatorzy chcą wprowadzić zmiany już od 1 kwietnia. Które firmy szykują się już do zmian?

Podwyżki cen prądu już od 1 kwietnia

Takie zmiany już w kwietniu czekają klientów EnBW. Będą oni musieli zapłacić dużo więcej. Wiąże się to z 15,9 % wzrostem cen energii elektrycznej od kwietnia tego roku. W tej sprawie został wydany komunikat prasowy firmy.

Dla typowego gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 2900 kilowatogodzin (kWh) oznacza to dodatkowe koszty w wysokości około 16 euro miesięcznie – komunikat prasowy firmy

Od 1 kwietnia ceny za prąd zostaną także podniesione przez EWE z Oldenburga. Za przyczynę takich zmian firma podaje zwiększające się koszty związane z opłatami sieciowymi oraz opłatę dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Zdjęcie Zbliżają się podwyżki cen prądu! Niektórzy operatorzy wprowadzą zmiany już w kwietniu! #1

Jak podaje EWE podwyżka ta będzie dotyczyła 210 tys. klientów, korzystających z energii elektrycznej oraz 105 tys. osób używających gazu. To wzrost o 62 euro w skali roku. W przypadku odbiorców gazu o rocznym zużyciu 17 500 kilowatogodzin wzrost cen wyniesie nawet 455 euro więcej.

Którzy dostawcy energii elektrycznej podnoszą jeszcze ceny?

Nie tylko EnBW i EWE podnoszą ceny energii elektrycznej. Jak informuje gazeta Bild, w marcu 2024 r. regionalni dostawcy w całych Niemczech ogłosili 82 podwyżki cen energii elektrycznej wynoszące średnio około 6 procent.

Takie zmiany dla trzyosobowego gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 4000 kWh odpowiada to dodatkowemu obciążeniu w wysokości około 94 euro rocznie.

ZOBACZ TAKŻE: Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham! Król Karol III rezygnuje?!

Są również dostawcy, którzy tych cen nie chcą zmieniać i będą je utrzymywać na stałym poziomie. Taką firma jest hanowerska firma energetyczna Enercity.

Również ogólnokrajowy dostawca E.ON Energie Deutschland również nie chce podnosić cen energii elektrycznej. Tak deklaruje teraz, co nie świadczy o tym ,że zmiany takie zostaną wprowadzone w późniejszym terminie.

Pośród 82 podwyżek ogłoszonych przez dostawców regionalnych, 13 dostawców zdecydowało się na obniżenie cen energii elektrycznej o około 10 procent, co przekłada się na około 221 euro. Wśród nich znajduje się DEW21, dostawca z siedzibą w Dortmundzie, który planuje zmniejszenie podstawowych cen dostaw od 1 marca oraz spółka zależna Eon Süwag z siedzibą we Frankfurcie, która planuje obniżkę cen od 1 maja tego roku.

Co wpływa na cenę za prąd?

Elementy składowe ceny za 1 kWh energii elektrycznej w Polsce obejmują: podatek VAT, akcyzę, różne podatki i opłaty IZE (opłaty związane z odnawialnymi źródłami energii), opłaty kogeneracyjne, opłaty za moc, marżę dystrybutora, koszty przesyłu oraz koszty zakupu energii elektrycznej.

 

Udostępnij: