Nie żyje legendarna medalistka olimpijska! Zmarła w wieku 43 lat

O śmierci indonezyjskiej legendy Lisy Rumbewas poinformował miejscowy komitet sportowy. Lisa Rumbewas zmarła w ubiegłą niedzielę w Regionalnym Szpitalu Ogólnym w Papui. Medalistka miała zaledwie 43 lata.

Informacja o  śmierci mistrzyni olimpijskiej nadeszła 14 stycznia i została podana do publicznej wiadomości przez Marcina Normana, prezesa Indonezyjskiego Narodowego Komitetu Sportowego.

Miejmy nadzieję, że Lisa znajdzie szlachetne miejsce w oczach Najmiłosierniejszego Boga. Jej zasługi jako sportowej patriotki będą na zawsze zapamiętane. Motywowała indonezyjskich sztangistów do osiągania sukcesów” – przekazał prezes komitetu sportowego.

Kim była Lisa Rumbewas?

Rumbewas zadebiutowała na scenie olimpijskiej w 2000 roku, zdobywając srebrny medal w kategorii wagowej do 48 kilogramów.

To wydarzenie miało ogromne znaczenie dla Indonezji, ponieważ do tego czasu żaden reprezentant tego kraju nie zdobył medalu w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich. Dodatkowo, ten sukces był szczególnie wyjątkowy, gdyż rywalizacja w podnoszeniu ciężarów kobiet po raz pierwszy pojawiła się na programie igrzysk olimpijskich.

Zdjęcie Nie żyje legendarna medalistka olimpijska! Zmarła w wieku 43 lat #1

W Atenach, cztery lata po swoim debiucie, Lisa Rumbewas ponownie zdobyła srebrny medal, a w 2008 roku w Pekinie sięgnęła po brąz. Jednakże, brązowy medal oficjalnie przyznano jej dopiero w grudniu 2017 roku, po oficjalnej dyskwalifikacji za doping białoruskiej zawodniczki Nastassji Nowikawej.

Rumbewas stała się pionierką podnoszenia ciężarów w Indonezji, będąc pierwszą zawodniczką tego kraju, która zdobyła medale we wszystkich trzech swoich występach na igrzyskach olimpijskich.

Po zakończeniu kariery sportowej Rumbewas poświęciła się szkoleniu młodych adeptów podnoszenia ciężarów.

Pamiętam Lisę jako osobę, która była bardzo skoncentrowana na każdym treningu i zawodach. To uczyniło z niej legendę. Była zawodniczką podnoszenia ciężarów, która trzykrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich i zdobyła trzy medale” - wspomina indonezyjski sztangista, Hadi Wihardja cytowany przez portal kompas.id

Ta legendarna postać zmarła w wieku zaledwie 43 lat.