111 lat od zatonięcia Titanica! 6 ciekawostek, których nie znacie!

Dokładnie 111 lat temu, w  nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas dziewiczego rejsu na trasie Southampton– Nowy Jork, Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Katastrofa największego i najbardziej luksusowego pasażerskiego statku na świecie przeszła do historii. Oto 10 ciekawostek, których nie znacie.

    Największy i najbardziej luksusowy

    Titanic był uznawany za największy i najbardziej luksusowy obiekt pływający swoich czasów! Ten nowoczesny statek oferował takie udogodnienia, jak sześć osobnych jadalni i kawiarni, trzy piekarnie, sklep mięsny, salon kosmetyczny, fryzjer, basen, kino, sala gimnastyczna, korty tenisowe i do gry w squasha, sklepy odzieżowe oraz rzadkie w tych czasach windy.

    Kabiny pasażerskie przewyższały wykonaniem i wystrojem każdą na jakimkolwiek innym statku. Klasa pierwsza, poza zwykłymi kajutami, oferowała luksusowe apartamenty urządzone w rozmaitych stylach, wzorowanych na Wersalu, a wiele z nich posiadało prywatne łazienki i garderoby. Ich cena wynosiła średnio 500 funtów, czyli dzisiejsze 43 tys. funtów!

    Tylko on przegrał z górą lodową

    O 23:40 w nocy z 14 na 15 kwietnia statek zderzył się z górą lodową, która wchodziła w skład zauważonego już wcześniej przez inne statki pola lodowego. Chwilę po zauważeniu góry lodowej przez obserwatorów- Fredericka Fleeta i Reginalda Lee, przekazano informację na mostek, lecz pierwszy oficer William Murdoch nie miał zbyt wiele czasu na reakcję. Doszło do zderzenia, które doprowadziło do zatonięcia statku. Co ciekawe Titanic to jedyny w historii statek liniowy, który kiedykolwiek w historii zatonął na Oceanie Atlantyckim z powodu zderzenia z górą lodową.

    ZOBACZ TAKŻE: 8000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus!

    Największa katastrofa morska wszech czasów?

    Zatonięcie Titanica było nazywane największą katastrofą morską wszech czasów. W katastrofie, która miała miejsce w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, spośród 2208–2228 pasażerów i załogi „Titanica” zginęło ponad 1500 osób. Zatonięcie przeżyło tylko około 730 ludzi.

    Jednak katastrofa Titanica wbrew obiegowej opinii nie była najtragiczniejszym wypadkiem na morzu w historii. W 1945 roku statek „Wilhelm Gustloff” został trafiony torpedą radziecką, wówczas zginęło około 6,6 tys. osób.

    Wszystko przez za małą ilość szalup

    Na Titanicu znajdowało się jedynie 20 szalup ratunkowych, które mogły pomieścić jedynie 1100 osób, czyli połowę pasażerów. To było jedną z przyczyn ogromnych rozmiarów katastrofy.

    Choć stocznia chciała umieścić na statku 48 szalup, które mogłyby uratować 2886 osób, tak się nie stało! Dyrektor White Star Lines, Bruce Ismay, zdecydowanie odmówił, twierdząc, że to niepotrzebny koszt i że tak duża liczba szalup będzie brzydko wyglądać.

    Poświęciliśmy dwie godziny na dyskusję o dywanach w kabinach pierwszej klasy i 15 minut na problem szalup ratunkowych.

    Alexander Carlisle, późniejszy dyrektor stoczni Harland and Wolff

     

    Ostatni utwór na Titanicu

    Gdy Titanic tonął, orkiestra nieprzerwanie grała na pokładzie. Hymn Być bliżej Ciebie, Boże, chcę obecnie uważa się, że najprawdopodobniej grany był tuż przed zatonięciem. Skąd o tym wiadomo? Jako ostatni utwór pierwsza wskazała ten hymn jedna z uratowanych pasażerek (Vera Dick), co potem potwierdzili liczni inni pasażerowie.

    Wrak odnaleziono po 73 latach

    Odnalezienie wraku liniowca zajęło aż 73 lat. Wrak Titanica został ostatecznie zlokalizowany w 1985 roku przez amerykańsko-francuską ekipę pod kierownictwem Roberta Ballarda i Jeana-Louisa Michela. Choć uważano, że Titanic powinien zachować się w idealnym stanie, to z dnia na dzień wrak coraz bardziej niszczeje z powodu działalności bakterii powodujących korozję stali.

    Udostępnij: