Nie uwierzycie, co powoduje palenie papierosów. Najnowsze badania szokują

Według najnowszych badań naukowców, palenie papierosów powoduje nieodwracalne zmiany, a konkretnie zmniejsza objętość mózgu.

Palenie papierosów to niepodważalne zagrożenie dla zdrowia, a naukowcy i lekarze jednogłośnie zalecają rzucenie tego nałogu ze względu na szereg poważnych skutków. Nikotyna zawarta w papierosach nie tylko uzależnia, ale również zwiększa ryzyko chorób serca, udaru czy nowotworów.

Palenie szklodliwie wpływa na zdrowie serca, prowadząc do cukrzycy, a nawet przyspieszając procesy starzenia się skóry. Nowe badania sugerują również, że palenie papierosów może prowadzić do utraty tkanek mózgu, zwiększając ryzyko demencji.

Palenie zmniejsza objętość mózgu

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis, analizując dane zebrane w brytyjskim biobanku (UK Biobank), odkryli zaskakujące związki między paleniem a zdrowiem mózgu.

Skutki palenia papierosów dla zdrowia nie ograniczają się jedynie do płuc i serca. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Biological Psychiatry" wskazują, że palacze narażają się również na utratę tkanek mózgu i zmniejszenie jego objętości. 

Prof. psychiatrii Laura J. Bierut, jedna ze współautorek badania, podkreśla, że dotychczasowa uwaga naukowców skupiała się głównie na szkodliwym wpływie nikotyny na płuca i serce, pomijając konsekwencje dla mózgu. Wyniki analizy przeprowadzonej na grupie 32 094 osób wykazują jednoznaczny związek pomiędzy paleniem papierosów a zmniejszoną objętością mózgu.

Do niedawna naukowcy pomijali wpływ palenia papierosów na mózg, częściowo dlatego, że koncentrowaliśmy się na wszystkich tych okropnych skutkach nałogu nikotynowego w odniesieniu do płuc i serca. Jednak, gdy zaczęliśmy przyglądać się bliżej mózgowi, jasne stało się, że palenie jest również bardzo szkodliwe dla niego - tłumaczy Bierut


Im intensywniejsze było palenie, tym bardziej obserwowano kurczenie się mózgu, szczególnie w obszarze istoty szarej. Zależność ta była bezpośrednio proporcjonalna do liczby wypalanych rocznie paczek papierosów. Badacze zwracają uwagę, że czynniki genetyczne mają istotny wpływ na rozpoczynanie palenia papierosów, co pośrednio przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu.

Naukowcy alarmują, że redukcja objętości mózgu, będąca wynikiem palenia, jest równoznaczna z przyspieszonym procesem starzenia się tego organu. Chociaż naturalnie mózg ulega starzeniu wraz z wiekiem, palenie sprawia, że ten proces następuje przedwcześnie. Co niepokojące, zmniejszenie objętości tkanek mózgu zdaje się być trudne do odwrócenia, a nawet osoby, które zrezygnowały z palenia wiele lat temu, nadal mają mniejsze mózgi w porównaniu z osobami, które nigdy nie sięgały po papierosa.

Zdjęcie Nie uwierzycie, co powoduje palenie papierosów. Najnowsze badania szokują #1

Jasnym wnioskiem z badań jest jednak pozytywna perspektywa dla osób zdecydowanych rzucić palenie – zaprzestanie tego nałogu może zatrzymać dalsze kurczenie się mózgu. Choć uszkodzenia, raz dokonane, są nieodwracalne, rezygnacja z palenia staje się kluczowym krokiem w zachowaniu zdrowia mózgu i zmniejszeniu ryzyka demencji. Naukowcy podkreślają, że palenie jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, a porzucenie tego nałogu stanowi efektywny sposób na ochronę zdrowia mózgu.

Nie możemy odwrócić uszkodzeń, które już się dokonały, ale możemy uniknąć dalszych szkód. Palenie jest czynnikiem ryzyka, który możemy modyfikować. Rzucenie palenia jest jedną z rzeczy, którą można zmienić, by powstrzymać proces starzenia się mózgu i by nie narażać się na większe ryzyko demencji - dodaje

Zobacz także: Renta alkoholowa 2024 - dla kogo?

Udostępnij: