Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Pierwsze opady śniegu pojawiły się już w sobotni poranek. Biały puch pada m.in. od Podlasia przez Pomorze Gdańskie i Pomorze Środkowe, a także na południowym zachodzie kraju. Na razie opady nie są bardzo intensywne, jednak według prognoz sytuacja będzie się szybko pogarszać.
Z każdą kolejną godziną śnieg ma padać coraz mocniej, obejmując większość Polski. Wyjątkiem będą jedynie krańce zachodnie, gdzie opady mają być słabsze lub okresowe.

Najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest na Pomorzu. IMGW wydał tam ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Alerty obejmują większość województwa pomorskiego (z wyjątkiem zachodnich krańców) oraz wschodnią część województwa zachodniopomorskiego.
Ostrzeżenia obowiązują od soboty od godziny 15 aż do poniedziałku do godziny 15. Synoptycy prognozują, że spadnie tam od 20 do 30 cm świeżego śniegu, a lokalnie nawet do 50 cm. Taka ilość białego puchu może sparaliżować ruch drogowy i znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Ostrzeżenia IMGW obejmują również część województwa kujawsko-pomorskiego oraz środkowe powiaty województwa zachodniopomorskiego. W tych regionach obowiązują alerty pierwszego stopnia.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie tam średnio od 15 do 20 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów oceniane jest na 80 proc.
IMGW zapowiada, że w kolejnych godzinach ostrzeżenia mogą zostać rozszerzone również na południową Polskę, zwłaszcza na obszary podgórskie. Do poniedziałku także tam może spaść kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a kulminacja opadów przewidywana jest na niedzielę.
ZOBACZ TAKŻE: Właściciele domów popełniają ten błąd co roku zimą!
To jednak nie koniec problemów. W pasie nadmorskim IMGW wydał żółte alerty przed silnym wiatrem, które obowiązują od soboty od godziny 14 do niedzielnego wieczora. Porywy północnego wiatru mogą osiągać nawet 85 km/h.
Na Bałtyku spodziewany jest sztorm, a w rejonach ujść rzek wystąpi zjawisko cofki. Woda może być wtłaczana z morza do koryt rzek, powodując wzrost poziomu wód i lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych.
Połączenie intensywnych opadów śniegu i bardzo silnego wiatru oznacza duże ryzyko zawiei i zamieci śnieżnych. IMGW ostrzega, że widzialność może być znacznie ograniczona, zwłaszcza w województwie pomorskim oraz we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.
Służby apelują o ostrożność, ograniczenie podróży do niezbędnego minimum i śledzenie kolejnych komunikatów pogodowych.
źródło zdjęcia: Canva