Nadchodzi przełom w pogodzie! Kiedy poczujemy WIOSNĘ?

Po długiej zimie niemal każdy z nas czeka na wiosnę. Spragnieni większej ilości słońca i cieplejszych dni, z niecierpliwością wyczekujemy na jej nadejście. Kiedy poczujemy WIOSNĘ? Synoptycy zapowiadają: „Nadchodzi przełom w pogodzie!”

  Astronomiczna, kalendarzowa, meteorologiczna… Kiedy poczujemy WIOSNĘ?

  Wiele osób zastanawia się, kiedy wreszcie poczujemy wiosnę. W przypadku tej pory roku często słyszymy zarówno o wiośnie kalendarzowej, astronomicznej, jak i meteorologicznej. Czym się od siebie różnią?

  Wiosna astronomiczna

  Pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypadek w poniedziałek 20 marca. Wówczas przypada równonoc wiosenna, co oznacza, że od tego momentu dni będą coraz dłuższe, a noce krótsze.

  Wiosna kalendarzowa

  Wiosna kalendarzowa ma stałą datę. Co roku zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca.

  Wiosna meteorologiczna

  Meteorologiczna wiosna rozpoczęła się 1 marca, zawsze zaczyna się dokładnie 20 dni przed wiosną kalendarzową. Jest to data przyjęta przez meteorologów i klimatologów w celu porównania okresów o tej samej długości.

  Wiosna fenologiczna

  Wiosna fenologiczna, to moment, gdy drzewa zaczynają kwitnąć, a trawa robi się zielona. W ostatnich latach dzieje się to pod koniec marca lub na początku kwietnia.

  Koniec zimy i uderzenie wiosny!

  Według synoptyków IMGW już w tym tygodniu należy spodziewać się ocieplenia i ładnej pogody. To oznacza, że zima powoli żegna się z Polską i wreszcie nadchodzi długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna!

  Nadchodzi przełom w pogodzie!

  W kolejnych dniach w całej Polsce zapowiadana jest przeplatanka słońca z chmurami. Przelotne i stopniowo zanikające opady deszczu mogą pojawiać się niemal codziennie i to na terenie całego kraju. Jednak będzie zdecydowanie cieplej! Według długoterminowych prognoz, termometry mogą wskazywać nawet 20 stopni w przedostatnim tygodniu marca!

  ZOBACZ TAKŻE: Przesądy na pierwszy dzień wiosny! Co przynosi szczęście, a co pecha?

  Wiosenna aura nad Polską

  Końcówką marca wreszcie nad Polskę dotrze prawdziwie wiosenna aura. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zapowiada:

  Dwucyfrowe ciepło powinno utrzymać się co najmniej kilka dni. W prognozach od poniedziałku do środy (20-22 marca) są nawet wartości na poziomie 17-18 stopni Celsjusza. – Kończy się zima, zaczynamy oswajać się na dobre z wiosną.

  Z kolei szczyt ocieplenia jest spodziewany w okolicach przyszłego weekendu. Na portalu Fani Pogody możemy przeczytać:

  To prognoza na sobotę 25 marca. Według amerykańskiego modelu termometry w kraju mogą tego dnia pokazywać 22 stopnie Celsjusza. Jeśli scenariusz ten spełniłby się, to lokalnie z pewnością temperatury byłyby jeszcze wyższe.

  Udostępnij: