Pilny komunikat IMGW: "ryzyko wystąpienia trąby powietrznej"

Aktualnie w Polsce trwa intensywna fala upałów, która przynosi ze sobą również groźne zjawiska pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed nadchodzącymi gwałtownymi burzami, podczas których mogą pojawić się nawet trąby powietrzne. Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty meteorologiczne.

Komunikat IMGW!

W środę oraz w nocy ze środy na czwartek spodziewane są burze z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, który na zachodzie kraju może osiągnąć w porywach do 120 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla pasa od Koszalina przez Gorzów Wielkopolski, Poznań, Zieloną Górę po Legnicę.

Prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu miejscami do 55 mm, lokalnie do 80 mm oraz porywy wiatru do około 90 km/h, lokalnie 120 km/h. Miejscami grad. Lokalnie możliwa trąba powietrzna – brzmi Alert IMGW. 

Prognozy wskazują na możliwość wystąpienia burz z opadami deszczu sięgającymi miejscami 55 mm, a lokalnie nawet 80 mm. Wiatr może osiągać prędkość do 90 km/h, a miejscami nawet do 120 km/h. W niektórych miejscach może pojawić się grad oraz lokalnie trąby powietrzne.

IMGW uruchomiło specjalny serwis, gdzie można śledzić bieżącą sytuację pogodową i otrzymywać aktualne prognozy oraz ostrzeżenia. W serwisie podawane są szczegółowe informacje na temat spodziewanych opadów, porywów wiatru oraz ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

W związku prognozowaną sytuacja meteorologiczną (wysokie sumy opadów, silne porywy wiatru, ryzyko wystąpienia trąby powietrznej), uruchamiamy w serwisie X nasz specjalny kanał informacyjny, w którym podajemy aktualne prognozy i ostrzeżenia - przekazało IMGW. 

Synoptyczka IMGW, Anna Woźniak, poinformowała, że od środy do końca weekendu sytuacja pogodowa będzie bardzo dynamiczna. Upały utrzymają się, choć trudno dokładnie określić, jak długo potrwają. Przez Polskę przejdą przynajmniej dwie strefy frontowe, które przyniosą burze i intensywne opady.

Najbardziej niebezpieczne burze spodziewane są w zachodniej Polsce już w środę, z kulminacją w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek. Burze te będą charakteryzować się bardzo intensywnymi opadami deszczu. W weekend spodziewane są burze z bardzo silnymi porywami wiatru w południowej części kraju. Pogoda będzie zmieniać się w różnych regionach, co wymaga stałej uwagi i śledzenia prognoz.

Bardzo groźne będą burze, które zahaczą o zachodnią Polskę już w środę. Jeszcze silniejsze będą w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek. Burze będą charakteryzować się bardzo intensywnymi, ulewnymi i nawalnymi opadami deszczu. Z kolei burze, które wystąpią w weekend, prawdopodobnie przyniosą bardzo silne porywy wiatru w południowej Polsce. Spodziewamy się niezwykle zmiennej pogody w różnych regionach kraju  - przekazała Anna Woźniak. 

W obliczu takich warunków atmosferycznych ważne jest, aby być dobrze przygotowanym i na bieżąco monitorować sytuację pogodową poprzez dostępne kanały informacyjne IMGW.

Udostępnij: