Każdy z nas zna choć jedną bajkę produkcji Disneya, do którego należą takie bajki jak „Król lew”, „Pocahontas” lub „Królewna Śnieżka”. Okazuje się, że eksperci mają negatywne zdanie na ich temat w kontekście prawidłowych wzorców przekazywanych dzieciom. Jedną z bajek, które mogą przekazywać niewłaściwe wzorce dzieciom, jest „Piękna i Bestia”, której emisja w TV jest zaplanowana dziś na godzinę 17:25 na kanale TV PULS.

Piękna i Bestia

Każdy doskonale zna historię pięknej Belli, której ojciec został uwięziony w starym zamku. Dziewczyna postanawia uratować ojca i w zamian za jego wolność decyduje się, że sama pozostanie w zamku. Kolejne wydarzenia jednak sprawiają, że Bella i Bestia zakochują się w sobie.

Opinie ekspertów

W serwisie Practical Parenting zgromadzono opinie ekspertów na temat wpływu popularnych bajek na rozwój dziecka. Według nich filmy animowane mogą promować niezdrowy wizerunek ciała, przemoc domową i rasizm. Jednym z wypowiadających się ekspertów była wykładowczyni nauk humanistycznych z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Dr Wictoria Cann przekonuje, że bajka „Piękna i Bestia” jest bajką niebezpieczną i nie powinna być pokazywana dzieciom. Według kobiety filmowa Bella jest ofiarą syndromu sztokholmskiego. Jest on charakterystyczny dla ofiar porwania, które w wyniku stresu mogą żywić pozytywne uczucia wobec swojego oprawcy:

Ten film jest najbardziej niebezpieczny ze wszystkich produkcji Disney. Bestia jest bezkarna, akcja rozgrywa się na skraju przemocy. Daje też niepokojącą wskazówkę, że jeśli kobieta wytrwa wystarczająco długo w toksycznym związku, może zmienić złego partnera.

Zdaniem ekspertki bajka ta stanowi największe zagrożenie dla umysłów małych dzieci, które odbierają i interpretują informacje bardzo szybko. Bajka w ten sposób może stwarzać nadzieję i przekonanie, że toksyczny związek jest sytuacją tymczasową, a partner – jeśli wystarczająco długo wytrzymamy – zmieni się.

Na sam koniec Bestia zmienia się w blond białego mężczyznę, dając szczęśliwe zakończenie i przekonując, że dobrze wyglądający mężczyzna nie może być zły i agresywny – dodaje.

 Opinie na temat innych bajek

Niepożądane zachowania przedstawiają również inne filmy animowane produkcji Disneya. „Śnieżka” oraz „Śpiąca Królewna” zostały pocałowane podczas snu, a więc były tego nieświadome. Jest jednak wśród popularnych bajek pozycja, która zdobyła uznanie ekspertów:

W tym przypadku główne role odgrywają kobiety, pokazując, że nie potrzebują być uratowane przez mężczyzn oraz to, że miłość posiada wiele kształtów.

Udostępnij:

Sklep