Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy

Przedstawiamy wspomnienia o tych Polakach, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy. 

Walery Pisarek

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #1
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Wybitny językoznawca i prasoznawca. Opublikował blisko 700 prac i podręczników, które dotyczyły języka polskiego. Autor wielu wydań słownika ortograficznego. Założyciel studiów dziennikarskich przy Uniwersytecie Jagielońskim. Odszedł w wieku 86 lat.

Roman Bratny

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #2
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Pisarz, scenarzysta filmowy i publicysta, autor powieści "Kolumbowie. Rocznik 20", "Śniegi płyną", "Szczęśliwi torturowani”, Na bezdomne psy”. Powstaniec Warszawski.  Odszedł w wieku 96 lat.

Marek Frąckowiak

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #3
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Polski aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy. Znany z takich produkcji jak: „Pierwsza miłość, „Czas honoru”, „Psy”. Występował także w popularnych serialach "07 zgłoś się" czy "Alternatywy 4". W 2018 miała miejsce premiera ostatniego filmu z jego udziałem „Kamerdyner” Odszedł w wieku 67 lat.

Alina Janowska

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #4
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Widzowie na trwale zapamiętali ją z serialu „Wojna domowa”. Natomiast młodsi widzowie z pewnością zapamiętają jej rolę w „Złotopolskich”. Odeszła w wieku 94 lat.

Agnieszka Paszkowska

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #5
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Paszkowska ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Miała na swoim koncie takie produkcje jak: „Tętno”, „Kurs na lewo”, „Po upadku”. Pojawiała się również w serialach „Na dobre i na złe”, M jak miłość”, „Ojciec Mateusz” oraz „Klan”. Odeszła w wieku 57 lat.

Tomasz Mackiewicz

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #6
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Polski podróżnik, himalaista, odkrywca. Laureat polskiej nagrody podróżniczej "Kolos" 2008 za "wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu" Mackiewicz 6 razy bez powodzenia próbował zdobyć Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) Według źródeł Mackiewicz wraz z E. Revol udało się zdobyć szczyt. Odszedł w wieku 43 lat schodząc z Nanga Parbat

Wojciech Pokora

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #7
Zdjęcie: Andrzej Rybczyński /PAP

Polski aktor i kabareciarz. Wielu zapamiętało go przebranego za Marysię - pomoc domową - w komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Zagrał również w takich produkcjach jak: „Brunet wieczorową porą”, Alternatywy 4”, „Kariera Nikodema Dyzmy”. Odszedł w wieku 83 lat.

Antoni Krauze

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #8
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Polski reżyser i scenarzysta. Był reżyserem licznych filmów. Do najbardziej popularnych dzieł reżysera należą takie filmy jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" (2011) - za który otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) podczas 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Ale również „Akwarium”, "Smoleńsk”, "Dziewczynka z Hotelu Excelsior”. Odszedł w wieku 78 lat.

Agnieszka Kotulanka

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #9
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Aktorka filmowa, serialowa oraz teatralna. Wielu znana z roli Krystyny Lubicz z „Klanu”, którą grała od 1997 aż do 2013 roku. Odeszła w wieku 61 lat

Irena Szewińska

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #10
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich. Zdobyła 3 złote, 2 srebrne oraz 2 brązowe medale. Była również dziesięciokrotną mistrzynią Europy - 10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 r. Była pierwszą sportsmenką, której przyznano najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Odeszła w wieku 72 lat

Olga Sipowicz

Zdjęcie Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy #11
Źródło zdjęcia: youtube.pl

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz piosenkarka, które w latach 70 została główną wokalistką zespołu Maanam. Od 1980 stała się jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli rocka w historii polskiej muzyki. Odeszła w wieku. Odeszła w wieku 67 lat

+
Udostępnij: