Twój mózg znakomicie działa, jeśli ciągle o czymś zapominasz

Zdarza ci się, że notorycznie o czymś zapominasz? Świadczy to o tym, że twój mózg świetnie nabiera ewolucyjnych cech, które pomagają w podejmowaniu decyzji.

  Prawie każdy zmaga się z ciągłym zapominaniem szczegółów i wiadomo, jak bardzo jest to denerwujące. Istnieją ludzie, którzy mają pamięć znakomitą i przypomną sytuacje, o których my już dawno zapomnieliśmy. Jednak takie zapominanie jest bardzo dobrą cechą. Pomaga przystosować nas do podejmowania trudnych decyzji. Naukowcy przekonują, że celem naszej pamięci nie jest zapamiętywanie szczegółów, ale oddzielenie ważnych rzeczy, od tych mniej ważnych.

  Jeśli jesteś kimś, kto niekiedy zapomina o szczegółach, to prawdopodobnie oznacza, że twoja pamięć jest w pełni zdrowa i robi dokładnie to, co powinna

  - mówi neurofizjolog Blake Richards z University of Toronto, który jest jednym z autorów pracy na temat zapominania, która ukazała się w piśmie „Neuron” pod koniec czerwca tego roku.

  Blake Richards wraz z Paulem Franklandem przeanalizowali duże ilości zgromadzonych informacji na temat pamięci, zapominania i funkcjonowania mózgu w przypadku ludzi i zwierząt. Na przykładzie myszy dostrzegli, że w hipokampie (ośrodku odpowiedzialnym za uczenie się nowych rzeczy) tworzą się nowe komórki, ale wtedy „nadpisują” się na starych wspomnieniach i utrudniają dostęp do nich.

  Jeśli próbujesz poruszać się po świecie, a twój mózg stale przynosi sprzeczne wspomnienia, utrudnia to podejmowanie świadomych decyzji

  – mówi Blake Richards.

  Czyli dzięki wyrzuceniu niepotrzebnych danych, możemy swobodnie podejmować różnego rodzaju decyzje i szybciej przystosowujemy się do nowej sytuacji.

  Oczywiście, takie ciągłe zapominanie może stać się bardzo uciążliwe. Szczególnie jeśli potrzebujesz pilnie jakiegoś dokumentu, a nie pamiętasz w jakie bezpieczne miejsce je schowałeś. I takie szukanie potrafi zająć trochę czasu. Jeśli natomiast chcesz poprawić swoją pamięć, naukowcy sugerują ćwiczenia fizyczne, które zwiększą liczbę neuronów w obrębie hipokampu. Do tego w dzisiejszych czasach dostęp do różnych elektronicznych notatników ma każdy, a więc także na tym można się opierać.

  +

  Udostępnij: