• Okładka artykułu Zazdrość – dlaczego nie potrafimy cieszyć się szczęściem ludzi?
  35
  12 Sie 2019

  Zazdrość – dlaczego nie potrafimy cieszyć się szczęściem ludzi?

  • #zazdrość
  • #sukces
  • #szczęście
  • #bliscy
  • #emocje
Jeśli ktoś twierdzi, że nigdy nie był zazdrosny o szczęście kogoś innego, to kłamie. Zazdrość dotyczy każdego z nas i jest to bardzo częste odczucie. Przez taką zazdrość wielu ludzi czuje się jednak źle i nie rozumie, dlaczego ją odczuwa w momencie, kiedy powinni być równie szczęśliwi. Dlaczego zatem tak się dzieje? Co sprawia, że odczuwamy zazdrość i czy jest to coś złego?

Zazdrość o szczęście bliskich

Każdy z nas odczuwa wiele emocji i jest to całkowicie naturalne. Nie zawsze są one jednak adekwatne do sytuacji, co może sprawiać, że źle się z tym czujemy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to nadal cząstka nas i nigdy nie powinniśmy karać samego siebie za to, co czujemy.

Jak to wygląda w kwestii zazdrości o szczęście bliskich? Takie emocje nie są sygnałem o tym, że życzymy tej osobie źle. Jest to objaw zmartwień, że sami nie jesteśmy w stanie osiągnąć coś równie podobnego, co wprowadzi szczęście do naszego życia. Być może jest to związane z pracą lub życiem prywatnym. Każdy z nas ciężko pracuje na to, aby w końcu osiągnąć swój cel, a więc widok, że ktoś nam bliski osiąga dokładnie to samo, sprawia, że czujemy się nieco przygnębieni.

Jesteśmy ślepi na całą drogę

Sukces innych osób nie wziął się znikąd. Jest to efekt ciężkiej pracy, poświęceń i nerwów. Teraz są szczęśliwi, bo w końcu osiągnęli swój cel, ale przed tym musieli zmagać się z wieloma problemami. Mamy jednak w zwyczaju być ślepi na całą drogę, którą przeszli. Skupiamy się jedynie na tym, co jest tu i teraz – czyli szczęście i wymarzony sukces. Jeśli jednak spojrzymy na całość sytuacji, bez skupiania się jedynie na części, to zrozumiemy, że nie było to dla nich takie łatwe i być może zaczniemy czuć dumę, zamiast zazdrości.

Wykorzystaj zazdrość na swoją korzyść

Zazdrość nie musi być czymś, co jedynie będzie pożerało naszą energię. Możemy wykorzystać to na wiele sposobów, aby osiągnąć w końcu wymarzony cel. W życiu musimy pracować na to, co sobie wymarzyliśmy. Część z tego otrzymamy w prezencie, a kolejna część nigdy nie będzie miała miejsca w naszym życiu.

To tyczy się każdego człowieka na świecie. Każdy z nas posiada swoje niespełnione marzenia lub otrzymał coś bez większego wysiłku. Swoją zazdrość natomiast zmień w motywację. Pozwól sobie na lepszy rozwój, aż w końcu osiągniesz swój sukces.