Wszyscy posiadamy w swoim otoczeniu kogoś, kto gra na naszych nerwach, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Czasami spotykamy też takich, którzy nawet po głębszej rozmowie nie potrafią zrozumieć to, że denerwują innych swoim zachowaniem. Irytujące osoby znajdą się wszędzie i nie jesteśmy w stanie ich całkowicie uniknąć. Poznaj jednak rodzaje osobowości, które najczęściej możemy spotkać w swoim otoczeniu.

Osobowość opiekuna

Ten rodzaj osobowości potrafi doprowadzić niejedną osobę do szału. Większość ludzi stara się być samodzielna i zaradna. Osoba, która stara się otoczyć kogoś nadmierną opieką sprawia, że pozbywa swojego „celu” samodzielności. Nadopiekuńczość posiada jeszcze drugie dno. Osoby, które tak się zachowują, szukają w ten sposób akceptacji i uznania u drugiej osoby, co jest bardzo łatwe do zauważenia. Komplementy i nieustanna „pomoc” może być czymś przyjemnym, ale do czasu.

Osobowość dowcipnisia

Osoby te wyjątkowo wpływają na nerwy, jako że w pewnych momentach należy zachować powagę. Uważają jednak, że każda okazja jest dobra do żartu i ze wszystkiego można się śmiać. Biorą sobie zatem za cel sytuacje i osoby, nie dostrzegając jednak, że te żarty mogą kogoś poważnie ranić. Każdy temat jest dla nich czymś mało ważnym i niczego nie biorą na poważnie, a więc nawet szczera rozmowa nie potrafi przynieść żadnych konsekwencji, bo i to traktują jako żart.

Osobowość szefa

Ludzie z taką osobowością uważają siebie za kogoś lepszego, a więc wszystkich innych nie traktują na równi z sobą. Żądają, rozkazują, wymagają i nigdy nie dają nic od siebie. Zachowują się jak surowy władca, który uważa, że każdy w otoczeniu jest po to, aby służyć. Nigdy nie usłyszysz z ust takich prostych słów jak „proszę”, „przepraszam” i „dziękuję”.

Osobowość lizusa

Ten rodzaj przez wielu jest postrzegany jako osobowość fałszywca. Podlizywanie się wiąże się z wieloma działaniami, które mają na celu zdobycie akceptacji oraz uznania drugiej osoby. Ma to też jednak związek z byciem fałszywym. W jednej chwili dana osoba mówi lub robi jedno, aby następnie iść i podlizać się komuś zachowując się zupełnie odwrotnie niż było powiedziane.

Osobowość samochwały

Nikt nie lubi osób, które chwalą się wszystkim, aby wywołać w innych uczucie zazdrości lub obniżyć czyjeś poczucie własnej wartości. Osoby z taką osobowością jednak nie widzą w tym problemu i będą się wychwalały czymkolwiek, aby chociaż trochę poczuć się lepiej od innych. Takie narcystyczne zachowanie ma jednak swoje źródło. Osoby te w rzeczywistości mają niską samoocenę, a więc starają się ją podnieść poprzez wychwalanie się.

W tym wszystkim warto jednak pamiętać, że niskie poczucie własnej wartości tyczy się każdego rodzaju tych osobowości. Są to osoby, które starają się zwrócić na siebie czyjąś uwagę, jednakże nie do końca wiedzą jak to zrobić. W ten też sposób nie potrafią zbudować poprawnej relacji z drugim człowiekiem.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img