Toksyczne zachowanie niekoniecznie musi pochodzić od osób naturalnie toksycznych. Niektóre zachowania mogą nam szkodzić, mimo że mamy na oku swoje otoczenie. Czasami jednak to „nieszkodliwi” bliscy szkodzą nam najbardziej. Poznaj rodzaje osób, które odbierają nam pewność siebie.

Plotkary

Osoby plotkary zbyt często interesują się życiem innych. Lubią poplotkować o ludziach, a swoje spostrzeżenia przeważnie dzielą z tobą. Takie zachowanie wprowadza jednak negatywną atmosferę, co przerzuca się na nasze życie. Co więcej, pamiętaj, że takie osoby nie do końca są lojalne. Po spotkaniu z tobą mogą pójść do kogoś innego, aby porozmawiać o twoim życiu.

Wampiry energetyczne

Takie osoby uwielbiają żywić się czyimś nieszczęściem. Doprowadzają do pobudzenia negatywnych emocji, aby czerpać z tego korzyści. Często dopuszczają się manipulacji i czują się lepsi od innych. Przez to też obniżają innym poczucie własnej wartości oraz pozbywają ich pewności siebie.

Wszechwiedzący

Ten rodzaj przedstawia osoby, które mają opinię na każdy temat pomimo braku doświadczenia. Swoje zdanie opierają na tym, co powiedział ktoś inny. Nie sprawdzają faktów, nie zadają pytań i nie poszerzają informacji. Nie przeszkadza im to jednak, aby wyrazić swoją bezpodstawną opinię, która zdziera z nas pewność siebie.

Cynicy

Z pewnością każdy spotkał się z takim rodzajem osobowości. Osoby te bardzo negatywnie i surowo patrzą się na świat. Podważają wszelkie działania i wprowadzają dużą niechęć. Pozbywają nas radości i zapału do pracy. Oczywiste też jest, że przez takie osoby nasza pewność siebie zdecydowanie maleje.

Szukający uwagi

Rozmowa z taką osobą nie ma większego sensu. Są to osoby bardzo zaangażowane w konwersację, ale tylko wtedy, kiedy temat tyczy się ich. Bardzo chętnie rozpoczną rozmowę, ale szybko skierują cały temat na siebie i zaczną opowiadać o swoich własnych doświadczeniach. Takie zachowanie naturalnie zniechęca nas do rozmowy i tracimy pewność w podejmowaniu jakiejkolwiek konwersacji.

Kontrolerzy

Ten rodzaj osobowości musi mieć wszystko pod kontrolą. Nie lubią, kiedy ktokolwiek narusza ich przestrzeń pod nadzorem. Idąc na zakupy, trzymają się przygotowanej listy i na tym kończy się wyjście. Podczas sprzątania nie zrobią niczego więcej lub mniej, jeśli nie znajduje się to w planie. Obsesyjnie sprawdzają i kontrolują. Potrafią wywołać ogromną kłótnię, jeśli tylko ktoś wpłynie na ich brak kontroli.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img