Kłamstwa, przez które sami sobie podcinamy skrzydła

Każdy z nas reaguje, kiedy ktoś stara się nas okłamać. Bycie okłamanym jest bolesnym doświadczeniem i sprawia, że tracimy zaufanie. Dlaczego jednak pozwalamy na to, aby samego siebie okłamywać? Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przez takie kłamstwa podcinamy sobie skrzydła. Dowiedz się zatem, przez co krzywdzimy samych siebie.

„Później to zrobię”

Większość z nas tak mówi, ale czy faktycznie zrobiliśmy to później? A może zwlekaliśmy dni lub miesiące? Jeśli chcemy coś zrobić lub musimy, to nie warto czekać. Nikt nie wie, czy jutro faktycznie będzie nam dane. Dodatkowo z czasem pojawiają się inne ważniejsze rzeczy do zrobienia, a więc poprzednie plany idą na bok. Nie zwlekaj zatem i nie odkładaj swoich marzeń na później.

„Nie zasługuję na to”

Przekonanie, że na coś nie zasługujemy, wywodzi się z naszych kompleksów. Pamiętaj jednak, że każdy z nas wyróżnia się na wiele sposobów. To, co według ciebie jest wadą, w oczach innych może być ogromnym atutem. Nie pozwól zatem, aby twoje myśli o sobie definiowały to, kim tak naprawdę jesteś.

„Przez przeszłość taki/a jestem”

Owszem, przeszłość ma duży wpływ na kształtowanie naszej osobowości. Jednakże nie może być to wiecznym wytłumaczeniem. Teraźniejszość jest szansą na to, aby zmienić pewne rzeczy, które nam nie odpowiadają. Nie pozwól zatem, aby przeszłość miała wpływ na to, co dzieje się tu i teraz. Nie zmienisz tego, co było, ale masz wpływ na to, co będzie.

„Nikt mnie nie potrafi zrozumieć”

Zamykanie się na swoje myśli i przekonania sprawia, że czujemy się niezrozumiali. W rzeczywistości jednak to, że ktoś się z nami nie zgadza, nie oznacza, że nie rozumie naszego punktu widzenia. Czasem jednak lepiej jest otworzyć się na opinię innych, bo być może będzie to miało wpływ na nasze nastawienie.

„Dopiero będę szczęśliwy/a, jak to osiągnę”

Cele i plany w życiu są czymś bardzo ekscytującym i nadają pewien sens. Nie są one jednak jedyną rzeczą, która może dać nam szczęście. Zabawa, satysfakcja i krótkie momenty w naszym życiu również mogą dać nam to, co szukamy – czyli szczęście. Skupiając się jedynie na tym, że osiągniemy ten stan, dopiero po osiągnięciu celu sprawia, że omija nas wiele innych radosnych chwil.

„Poniosłem/am porażkę”

Potknięcia lub brak osiągnięcia swojego celu nie oznacza porażki, jeśli nauczymy się zupełnie innego podejścia. Przy każdej podróży uczymy się czegoś innego, poznajemy nowe rzeczy i zbieramy więcej doświadczeń. Tylko dlatego, że podróż nie skończyła się tym, czego oczekiwaliśmy, nie oznacza, że nie osiągnęliśmy sukcesu.

„Jestem na to za stary/a”

Wiek nigdy nie jest przeszkodą, aby nauczyć się czegoś nowego. Świat się zmienia i każdy nas musi się z tym zmierzyć. Owszem, z wiekiem uczymy się wolniej, ale nie zmienia to faktu, że wszystko jest dla ludzi. To samo tyczy się tego, co do tej pory robiliśmy. Dopóki sprawia ci to przyjemność i radość, to wiek nie jest żadną przeszkodą.

„Ja się do tego nie nadaję”

Dopóki nie sprawdzisz, to tak naprawdę się nie dowiesz. Porównując się z innymi, pozbywasz się jedynie pewności siebie i poczucia własnej wartości. Wszyscy posiadamy inny zestaw cech, możliwości i umiejętności. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić czegoś w taki sposób, jaki robią to inni, to zrób to po swojemu.

Udostępnij: