Niekontrolowane emocje – jak nimi zawładnąć w ciężkich momentach?

Niepewne i ciężkie momenty dotykają obecnie każdego. Izolacja społeczna oraz niejasna przyszłość doprowadza do emocjonalnej mieszanki. Przestajemy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym sercu i dajemy się ponieść emocjom. Jak sobie z tym poradzić?

Pozbądź się rutyny

Spędzając większość czasu w domu, jest bardzo łatwo o rutynę w ciągu dnia. To sprawia, że opadamy z sił. Nic już nie jest takie interesujące. Każdy dzień wygląda tak samo i zaczyna brakować ekscytacji. Wcześniej mając na wszystko czas, teraz zaczyna brakować nam godzin w ciągu dnia. Potrzebna jest zatem zmiana, która pozbędzie się rutyny z naszego dnia. Włącz do swojego dnia czas, który spędzasz tylko z rodziną. Mogą to być zabawy, oglądanie filmu lub zwykłe rozmowy. Znajdź też czas dla własnej aktywności – ćwiczenia fizyczne, czytanie książki lub inne hobby, które może sprawiać ci przyjemność.

Pozostań w kontakcie

Izolacja społeczna zupełnie nie oznacza, że powinniśmy całkowicie odciąć się od bliskich i znajomych. Nie bój się zatem wykonać telefonu lub rozmowy wideo, aby poczuć się nieco bliżej z drugą osobą. Takie rozmowy bardzo podnoszą na duchu i urozmaicają dzień. Twoi bliscy również z pewnością tęsknią, a więc taki kontakt na pewno też będzie dla nich czymś miłym.

Stań za sterami

Stresujące sytuacje sprawiają, że czujemy się bezradni. W rzeczywistości jednak istnieje wiele rzeczy, nad którymi nadal mamy kontrolę. Jeśli napływ różnych niepokojących informacji jest dla ciebie dużym źródłem stresu, to ogranicz wiadomości do kilku minut dziennie. Nie ma potrzeby non stop oglądać telewizji, jeśli wiadomości w niej wywołują u ciebie stres i strach. Masz również wpływ na swoje myśli. Jeśli zaczynają pojawiać się te złe i męczące, to masz kontrolę nad odwróceniem swojej uwagi. Skup swoje myśli na czymś pozytywnym.

Pomóż innym

Dobroć i pomoc jest zawsze dobrym sposobem na uspokojenie. Daje to nadzieję, podnosi na duchu i wprowadza nieco więcej pozytywnej energii. Szczególnie w tych ciężkich momentach, kiedy każdy jest zestresowany i przejęty. Zapytaj zatem sąsiadów czy w czymś im nie pomóc. Zaoferuj swoją pomocną dłoń członkom rodziny. Dzięki temu polepszysz sobie i innym dzień, a co więcej – dobro zawsze wraca.

Uznaj swoje emocje

Istnieje duża różnica między akceptowaniem a maskowaniem swoich emocji. Maskowanie polega na ukrywaniu i ignorowaniu emocji, które zbierają się w sercu i prędzej czy później wrócą ze zdwojoną siłą. Akceptacja natomiast pozwala na podjęcie pewnych leczniczych działań. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrze zlokalizować źródło naszych emocji i wykonać potrzebne kroki. Dodatkowo wspomaga to twój rozwój osobisty.

Udostępnij: