Narzekanie jest częścią życia każdego z nas. Jedni robią to częściej, drudzy rzadziej. Są jednak osoby, dla których narzekanie jest sensem i celem w życiu. Każdego dnia znajdą coś, z czego nie będą zadowoleni i zaczną narzekać. Takie zjawisko nazywa się syndromem Calimero. Co konkretnie oznacza?

Syndrom Calimero

Skargi i narzekanie zostały niesamowicie opisane przez psychoanalityka Saverio Tomassela, który opisał to zjawisko w swojej książce pod tytułem „Syndrom Calimero”. Opisuje w niej, dlaczego spotykamy w swoim życiu ludzi, którzy cały świat postrzegają jako ogromnego wroga. Osoby te nieustannie czują się pokrzywdzone, co powoduje, że każdego dnia narzekają nawet na błahostki.

 

Psychoanalityk wziął pod uwagę podłoże, z którego może to się wywodzić. Uważa, że syndrom ten wywołany jest ciężką historią danej osoby oraz jej surowymi doświadczeniami. Oznacza to, że poprzez narzekanie osoby te wyrzucają z siebie nieokreślony żal, smutek, zmęczenie oraz rozczarowanie.

 

Taki stan, pomimo swojego źródła, może być bardzo irytujący. Szczególnie dla bliskich osób, które z osobą Calimero spędzają wiele wspólnych godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że takie skargi i narzekanie to wołanie o pomoc u większości osób. Starają się zwrócić na siebie uwagę poprzez wieczne marudzenie. Ważne jest zatem, aby postarać się wysłuchać i zrozumieć cierpienie danej osoby.

 

Jak przerwać łańcuch narzekania?

Istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zapobieganie. Syndrom Calimero może zacząć rozwijać się już w bardzo młodym wieku, kiedy cierpienie i problemy dziecka są ignorowane, umniejszane lub wyśmiewane. Istotne jest zatem, aby poświęcać czas dziecku i rozmawiać o tym, co go trapi.

 

Drugim sposobem jest pomoc ofiarom syndromu Calimero. Osoby te czują się niesamowicie zagubione w świecie i nie potrafią sobie poradzić. Przede wszystkim ważne jest, aby nie wyśmiewać ich narzekania. Doprowadzi to do większego poczucia niezrozumienia i silniejszego narzekania. Osoby te potrzebują również emocjonalnego wsparcia, aby krok po kroku odnaleźć swoją prawidłową ścieżkę w życiu. Bądź zatem oparciem, bezpiecznym miejscem, w którym osoba Calimero będzie mogła czuć się sobą i z czasem zacząć wierzyć w siebie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img