W obecnych czasach problem samotności i odizolowania bardzo się powiększył. Okazuje się, że samotność i bezsenność są mocno ze sobą powiązane. Ludzie preferują zostać w swoim domu, gdzie znajdują się w strefie bezpieczeństwa i komfortu oraz ograniczają się do rozmów jedynie przez internet. Jak samotność wpływa na bezsenność?

Badania

Okazuje się, że problem ten dotyka samotne osoby 25% częściej. Naukowcy z King’s Collage w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie pod względem snu. Brany był pod uwagę styl życia, jaki prowadzą badani oraz ich warunki genetyczne. Pytano czy mają dzieci, pracę i tym podobne. Okazało się, że osoby, które czuły się samotnie, skarżyły się na bezsenność, a najbardziej niepokojącym faktem było to, że byli to ludzie w wieku 18-19 lat.

Momenty z dzieciństwa

Zapytano osoby o traumy związane z dzieciństwem. Bezsenność występuje także u osób, które w dzieciństwie doznały przemocy. Większość badanych, którzy doświadczyli takich rzeczy, potwierdzało, że mają problemy ze snem. Traumy z dzieciństwa mają duże powiązanie z dorosłym życiem. Wiąże się to z niepokojem, stresem i problemami na tle psychicznym.

Przerywany sen

W Południowej Dakocie również przeprowadzono badanie pod względem bezsenności. Osoby skarżyły się na samotność, ale w rzeczywistości byli otoczeni ludźmi i nie należeli do osób odizolowanych. Odkryto, że cierpią oni na fragmentaryczny sen, czyli nie mają problemów z zaśnięciem, ale w nocy nieustannie się przebudzają.

Wniosek według naukowców

Samotność ma ogromny wpływ na bezsenność. Dla ludzi poczucie przynależności jest bardzo ważne, a więc nasz mózg odbiera samotność jako zagrożenie. Sprawia, że nie czujemy się bezpiecznie, a to ma wpływ na brak snu. Uczucie samotności sprawia, że jesteśmy nastawieni na ucieczkę lub walkę.

Jak sobie z tym radzić?

Należy wyćwiczyć poczucie niezależności. Istotne jest, aby zadbać o to od najwcześniejszych lat. Rodzice są odpowiedzialni za rozwój dziecka, a więc w tym przypadku na ich barkach spoczywa niezależność swojego dziecka. Ważne jest, aby z czasem stwarzać sytuacje, w których dziecko będzie miało świadomość, że osiągnęło coś dzięki własnej pracy.

W dorosłym życiu relacje między ludźmi ograniczyły się jedynie do rozmów na portalach społecznościowych. Jeśli czujesz, że masz problem z kontaktem z ludźmi w realnym życiu i zaczynasz cierpieć na bezsenność, w takiej sytuacji najlepiej jest poradzić się specjalisty.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img