Często się martwisz i odczuwasz lęk? Stresujesz się i przejmujesz wieloma sprawami? Przez to źle sypiasz, boli Cię brzuch lub czujesz ucisk w klatce piersiowej? Dowiedz się, co może Ci dolegać. Sprawdź, jak sobie poradzić z wewnętrznym niepokojem.

Często się stresujesz, odczuwasz rozdrażnienie i niepokój, martwisz się i przejmujesz wieloma sprawami. Przez to masz problemy ze snem, brakuje Ci apetytu, boli Cię brzuch lub czujesz ucisk w klatce piersiowej. Wewnętrzny niepokój może dopaść każdego. I choć wydaje się, że ta dolegliwość jest niegroźna, może znacznie utrudniać codzienne życie, a nawet zagrażać zdrowiu. Dowiedz się, jak możesz sobie z nim poradzić.

Jakie są przyczyny wewnętrznego niepokoju?

Wewnętrzny niepokój może być wywołany przez wiele różnych sytuacji, z którymi na co dzień styka się każdy człowiek.

Mogą to być stresujące sytuację, takie jak natłok obowiązków, przepracowanie, problemy w pracy lub w życiu rodzinnym. Zmiana miejsca zamieszkania, ślub, rozwód, czy śmierć bliskiej osoby.

Może on też wynikać z problemów psychicznych, takich jak zaburzenia nastroju, nerwice, lęki lub depresja. Jego przyczynami mogą być także różne choroby: problemy z tarczycą, sercem, anemia, bezdech senny, czy zespół jelita drażliwego.

W celu określenia, czy wewnętrzny niepokój stanowi poważny problem, przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy towarzyszą mu jeszcze jakieś inne problemy.

Jak poradzić sobie z niepokojem?

Jeśli odczuwasz wewnętrzny niepokój, który połączony jest z obniżeniem nastroju, utratą energii i sił do życia oraz apatią- może to świadczyć o zaburzeniach nastroju.

Gdy towarzyszy mu przyspieszone bicie serca, pocenie się, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, uwagi, nerwowość i drażliwość, być może to zaburzenia nerwicowe.

W takich przypadkach niezbędna będzie profesjonalna pomoc psychologa lub terapeuty, połączona z leczeniem farmakologicznym. Specjalista pomoże odkryć przyczynę odczuwania wewnętrznego niepokoju i wypracuje metody radzenia sobie z nim.

Jak złagodzić uczucie wewnętrznego niepokoju?

Z kolei, gdy wewnętrzny niepokój spowodowany jest codziennymi sytuacjami, z którymi boryka się każdy z nas, istnieją sposoby, by poradzić sobie z nim bez terapii.

Najlepszą metodą będzie zastosowanie technik relaksacyjnych, które pomogą się wyciszyć i ukoić nerwy. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, joga lub medytacja.

Medytacja to ćwiczenia umysłu, które pozwalają na osiągnięcie stanu pełnego skupienia, oczyszczenie umysłu i przywołanie wewnętrznego spokoju. Nawet kilka minut medytacji dziennie pozwoli nam się uspokoić, wyciszyć i odzyskać wewnętrzną harmonię.

Niektórym osobom pomaga aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. Wskazana jest każda aktywność która pomoże zredukować stres i się odprężyć.

W złagodzeniu wewnętrznego niepokoju, niezbędne będzie wsparcie bliskich: rodziny lub przyjaciół.

Warto pomyśleć o zmianie stylu życia, unikaniu używek takich jak alkohol i papierosy i uregulowaniu rytmu dobowego (czasu aktywności i snu).

Może pomóc zmiana diety, na taką bogatą w magnez, cynk i witaminy B6 i B12, a także picie naparów ziołowych o działaniu uspokajającym (z waleriany, melisy, rumianku, szyszek chmielu i żeń-szenia).

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img