Mówiąc o psychopacie, zwykle mamy na myśli seryjnych morderców lub niebezpiecznych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Wbrew pozorom psychopata to człowiek zdrowy psychicznie, który ma pewne cechy odróżniające go od innych. Dowiedz się kim naprawdę jest psychopata i co go charakteryzuje.

Psychopata- kim jest?

Kryteria psychopatii spełnia zaledwie 1% światowej populacji. Wbrew pozorom nie są to niebezpieczni pacjenci szpitali psychiatrycznych, groźni przestępcy, czy seryjni mordercy. Psychopatą może być każdy z nas, oni są wśród nas, może okazać się nim także bliska nam osoba. To zdrowy psychicznie człowiek, który ma pewne charakterystyczne cechy, odróżniające go od innych.

Jakie cechy ma psychopata?

  • Takie osoby są na pozór sympatyczne, uprzejme, kulturalne i dobrze wychowane. Mogą być czarujący i z łatwością zjednywać sobie innych.
  • Dobrze się maskują, ale tak naprawdę są pozbawione empatii, traktują innych instrumentalnie i wykorzystują ich do własnych celów.
  • Oprócz tego nie przywiązują się do nikogo i nie potrafią tworzyć relacji z innymi.
  • Psychopatę od inny osób, odróżnia przede wszystkim brak empatii. Nie mają umiejętności współodczuwania, przejmowania się losem i krzywdą innych, nie reagują na wzruszające bądź straszne zdarzenia.
  • Cechuje ich wysoki poziom inteligencji.
  • Są egocentryczni, skupieni na sobie i bardzo próżni. Nie liczą się z innymi ludźmi, ich emocjami, uczuciami i potrzebami.
  • Stawiają się wyżej od innych. Są przekonani o własnej wyjątkowości i nieomylności.
  • Nie biorą odpowiedzialności za swoje zachowania i czyny, nie odczuwają wyrzutów sumienia. Często stawiają się w roli ofiary i zrzucają winę na innych.
  • Poza tym świetnie manipulują innymi i bez skrupułów wykorzystują ich do własnych celów. Prowadzą "pasożytniczy" tryb życia.

Jak żyć obok psychopaty?

Jeśli w Twoim otoczeniu jest psychopata, musisz nauczyć się obok niego żyć.

Jeśli poznałaś osobę, która na pozór jest sympatyczna, uprzejma i kulturalna, ale w jej zachowaniu zauważasz coś niepokojącego, lepiej miej się na baczności i ogranicz z nią kontakt.

Nie okazuj słabości i współczucia w towarzystwie takiej osoby. Nie daj się wciągnąć w gierki i intrygi psychopaty, trzymaj się od tego z dala. Uważaj na pochlebstwa, kłamstwa i podstępne zachowania.

Najprostszym rozwiązaniem będzie odcięcie się od tej znajomości. Dzięki temu psychopata nie będzie mógł negatywnie wpłynąć na Twoje życie.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img