Bardzo ważnym elementem, który wpływa na jakość naszego życia są osoby z bliskiego nam otoczenia. Przyjaciele, znajomi, współpracownicy- to oni powinni mieć na Ciebie dobry wpływ, motywować, wspierać. Niejednokrotnie zdarza się, że jest zupełnie odwrotnie.

W artykule podpowiemy Wam na jakie cechy charakteru i na jakie zachowania należy zwrócić uwagę przy „doborze” ludzi w Twoim otoczeniu...

  • Osoby bez empatii – unikaj osób, które nie są w stanie Cię zrozumieć i wesprzeć. Często mają narcystyczne podejście i nie można na nich polegać.
  • Pesymiści – ich ciągłe narzekanie i zamartwianie zapewne Ci się udzieli. Przebywając często z taką osobą przejmujesz jej negatywne myślenie i emocje. Emanują one depresyjnym nastrojem. Nie wnoszą niczego pozytywnego do Twojego życia.
  • Ludzie nieszczerzy- wystrzegaj się ludzi, którzy nie potrafią dotrzymać powierzonych im tajemnic. Osoby takie pozornie Cię wspierają a za Twoimi plecami pozwalają sobie na komentarze i opinie odnośnie Twojej osoby. Treści te często przekazują osobom trzecim, które mogą wiele namieszać w Twoim życiu.
  • Wieczna krytyka – unikaj osób, które stale krytykują Twoje zachowania. Owszem, krytyka jest potrzebna ale tylko konstruktywna.
  • Egoiści- unikaj osób, które widzą tylko siebie i swoje problemy. Chcą być stale w centrum uwagi. Oczekują Twojej atencji i wsparcia a nie potrafią dać nic w zamian. Kierują się tylko swoimi potrzebami.
  • Rola ofiary- wystrzegaj się osób, które obwiniają cały świat za swoje niepowodzenia. Bywa, że swoje żale kierują też do Ciebie. Ludzie tacy nie potrafią brać odpowiedzialności za swoje czyny. Często stymulują w Tobie nadmierne, bezpodstawne współczucie.
  • Lubiący manipulować– wystrzegaj się osób, które pozornie są miłe i serdeczne. To jest jedynie ich maska zakładana do osiągnięcia swoich celów. Potrafią bez skrupułów wykorzystać Twoje zaufanie i dobre serce.
  • Zadufani w sobie – osoby takie zawsze będą okazywały swoją wyższość. Mogą wprawić Cię w kompleksy. Twoja samoocena może się znacznie obniżyć. Unikaj osób z przerośniętym ego.

 

Zazwyczaj mamy wpływ na dobór osób w swoim otoczeniu. Możemy ograniczyć lub zrezygnować z toksycznej relacji. Niekiedy jednak jesteśmy skazani na negatywne oddziaływanie niektórych ludzi. Bądźmy czujni i chrońmy siebie w takich relacjach.

Nasze zdrowie psychiczne zależy nie tylko od nas samych, ale również od osób w naszym otoczeniu.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img