Maria Czubaszek: [biografia, twórczość, książki, cytaty]

Maria Czubaszek niewątpliwie jedna z najbardziej znanych polskich pisarek i satyryczek. Zasłynęła między innymi swoimi nieszablonowymi poglądami, które z chęcią wyrażała publicznie nie zważając na opinię innych. Co wiadomo o jej twórczości oraz życiu prywatnym?

Maria Czubaszek: [biografia, twórczość, książki, cytaty]

Maria Czubaszek: biografia

Maria Czubaszek urodziła się 9 sierpnia 1939 roku. Jej rodzice pochodzili ze Lwowa, lecz ona na świat przyszła w Warszawie. Pisarka miała młodsza od 12 lat siostrę, lecz w życiu dorosłym kobiety nie utrzymywały ze sobą kontaktu.

Po ukończeniu liceum, dostała się na studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunek filologia angielska i dziennikarstwo. Mimo to, nie ukończyła żadnego  z nich. Z drugiego zrezygnowała, aby w pełni oddać się pracy w zawodzie. Jednakże, jako studentka pobierała praktyki w Gazecie Krakowskiej oraz Przeglądzie Sportowym.

Pierwszym mężem pisarki i satyryczki był Wiesław Czubaszek, po którym przyjęła nazwisko. Ich małżeństwo rozpadło się po 10 latach. W latach kolejnych pozostawała w nieformalnym związku z Jackiem Janczarskim. Kolejnym partnerem życiowym Czubaszek był Wojciech Karolak. W małżeństwie pozostali do śmierci kobiety.

Autorka odeszła w wieku 76 lat 12 maja 2016 roku. Jako przyczynę śmierci podano wycieńczenie organizmu i komplikacje w funkcjonowaniu układu krążenia.

Maria Czubaszek: kariera zawodowa

Czubaszek zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych. Następnie podjęła pracę w Programem III Polskiego Radia, gdzie tworzyła słuchowiska i audycje. Co ciekawe, sama nigdy w nich nie występowała, w związku z czym pojawiały się domniemania, iż jej imię i nazwisko to jedynie pseudonim innego artysty.

Artystka była również autorka tekstów utworów, między innymi: Krystyny Prońko, Janusz Koman, Ewa Bem, Grzegorz Markowski oraz Trubadurzy. Na przestrzeni lat współpracowała z różnymi tygodnikami, magazynami, serwisami internetowymi i programami telewizyjnymi. Pisała także scenariusze do popularnych seriali telewizyjnych.

W latach późniejszych, Czubaszek zaczęła coraz częściej pokazywać się publicznie. Zagrała nawet epizodyczne role w polskich produkcjach telewizyjnych, a także występowała jako ekspert w programach telewizyjnych.

Publikacje książkowe pisarki to kilka pozycji. Mimo to, zdobyły duże uznanie wśród czytelników. W 2015 roku premierę miała autobiografia artystki.

Maria Czubaszek: cytaty

  • Życie jest za piękne, aby żyć normalnie.
  • Miarą sukcesu jest ilość wrogów. Na starość okazało się, że odniosłam sukces, bo mam więcej wrogów niż przyjaciół.
  • [...] nie lubię mówić o swoich problemach. Zazwyczaj i tak nikt ich za mnie nie załatwi. To po co ? Żeby usłyszeć: ,,Nie martw się jakoś to będzie" ? To sama to sobie mogę powiedzieć.
  • Wyszłam za mąż, zaraz wracam.
  • Wkurza mnie gdy ktoś mówi, że pieniądze szczęścia nie dają.
  • A po śmierci niech mnie spalą, bo brzydzę się robali. A na dodatek, na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze raz, już po śmierci.
  • Telewizor i radio można wyłączyć. Albo zmienić program. Ludzi trudniej.
  • Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych nie widać.

foto: wikipedia.pl

Udostępnij: