Toksyczna rodzina- pięć oznak, które na to wskazują!

Rodzina powinna być przystanią pełną miłości, wsparcia i bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze tak jest… Kiedy dorastamy w otoczeniu toksycznych osób, możemy się przyzwyczaić do tego tak bardzo, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to nie jest normalne… Przedstawiamy pięć oznak toksycznej rodziny!

Toksyczna rodzina

Toksyczna rodzina wcale nie musi być pełna przemocy, uzależnień, czy agresji. Jej członkowie często sprawiają wrażenie normalnych i sympatycznych osób. Niestety ich zachowanie i sposób odnoszenia się do innych, mogą wyniszczać pod względem emocjonalnym i psychicznym.

Krytykują lekceważą, poniżają i ranią swoich bliskich. Nie okazują im uczuć, troski i czułości. Są wobec nich chłodni i zdystansowani. Zdarza się, że stosują wobec nich szantaż emocjonalny i nimi manipulują.

W ten sposób mogą zasiać w nich niskie poczucie wartości, lęk, strach i poczucie winy. To może mieć negatywny wpływ na całe ich życie. Przez to ciężko się uwolnić od takich relacji, nawet w dorosłości.

Pięć oznak toksycznej rodziny

Krytykują na każdym kroku

Czym innym jest konstruktywna krytyka, a czym innym wytykanie błędów na każdym kroku. Toksyczni członkowie rodziny często stosują też krytykę wyrażaną nie wprost, a w formie żartów lub komplementów, które tak naprawdę są krzywdzące i ranią innych.

Cieszą się z Twojego nieszczęścia

Toksyczni członkowie rodziny uwielbiają plotkować, siać zamęt i dramatyzować. Wszystkie sprawy rozdmuchują i wyolbrzymiają, cieszą się z czyjegoś nieszczęścia i są bardzo zawistni.

Stawiają się w roli ofiary

Takie osoby zawsze stawiają się w roli ofiary, nawet jeśli to one są sprawcami jakiejś winy. Nigdy nie przyznają się do popełnionych błędów i mają tendencję do wybielania się i zrzucania odpowiedzialności na innych.

Wykorzystują Cię

Toksyczni członkowie rodziny nie mają poczucia granic i często je przekraczają. Nie zawahają się wykorzystać Cię do własnych celów i Tobą manipulować dla swoich korzyści.

Nie szanują Cię

Takie osoby mają problem z okazywaniem szacunku innym. Nie liczą się z cudzymi uczuciami, czy potrzebami, siebie stawiają na pierwszym miejscu. Są tak zapatrzeni w siebie, że nie zauważają innych. Nie obchodzi ich czyjś los, osiągnięcia, szczęście, a nawet wysiłek, czy poświęcony czas.

 

Udostępnij: