Już dzisiaj 19 sierpnia odbędzie się pogrzeb najdłużej panującej królowej Wielkiej Brytanii. Jak wyliczają zagraniczne media, ostatnie pożegnanie Elżbiety II może kosztować Wielką Brytanię miliardy funtów.

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku po 70 latach panowania na brytyjskim tronie. Po 10 dniach od śmierci monarchini odbędą się uroczystości pogrzebowe, na których poza rodziną i bliskimi królowej pojawi się śmietanka towarzyska i przedstawiciele większości krajów z całego świata. Zaproszenia na pogrzeb nie otrzymała jedynie Rosja, Białoruś, Birma, a także Wenezuela, Afganistan i Syria.

Mszę odprawi arcybiskup Canterbury, a po nabożeństwie trumna zostanie przewieziona do Zamku Windsor. Elżbieta II pochowana zostanie w kaplicy św. Jerzego, u boku swojego męża, który zmarł w 2021 roku. W grobowcu tym pochowany jest także poprzedni król Wielkiej Brytanii oraz jej ojciec - Jerzy VI.

Ile kosztuje pogrzeb Elżbiety II?

Od 10 dni trwają uroczystości związane z pożegnaniem Elżbiety II. Pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii będzie miał miejsce w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek 19 września o godzinie 11:00 (12:00 czasu polskiego), a nabożeństwo odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w Windsorze o godzinie 16:00.

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II, która panowała na brytyjskim tronie 70 lat, są wyjątkowo eleganckie, jednak jak można się domyślić, także nie tanie. Jak wyliczają zagraniczne media, królewsko Wielkiej Brytanii wyda na to niespełna 7 mld dolarów, czyli w przeliczeniu ok. 32,5 miliardów złotych.

Jak podaje "AJ+", koszty te wiążą się z organizacją i zapewnienie ochrony przedstawicielom państw zaproszonych na pogrzeb oraz zagranicznych rodzin królewskich. Wliczona w to jest także zbliżająca się koronacja następny Elżbiety II - króla Karola III, a także zmiana monet, banknotów, paszportów, czy emblematów na państwowych mundurach.

W dniu pogrzebu królowej Elżbiety II ogłoszono dzień wolny od pracy. Spodziewa się, że na ulice Wielkiej Brytanii wyjdą miliony rodaków, chcących oddać hołd najdłużej panującej monarchini tego kraju.

Udostępnij:

Sklep