Jak wychować pewne siebie dziecko? 8 sposobów!

Rodzice wpływają na rozwój dziecka, kształtują jego charakter i osobowość, a także wiele ważnych cech, m.in. pewność siebie. To właśnie pewność siebie jest jednym z największych darów, jakie rodzice mogą mu przekazać. Oto 8 sposobów, jak wychować pewne siebie dziecko.

Pewność siebie to największy prezent

Wpływ rodziców na życie dziecka jest ogromny. Relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest jedną z najważniejszych i to już od jego pierwszych dni życia. Prawidłowe relacje pozytywnie wpływają na emocjonalny i społeczny rozwój dziecka. Kształtują jego charakter i osobowość, a także wiele ważnych cech, jak poczucie własnej wartości, samoocena czy pewność siebie.

Największym prezentem, jaki rodzic może dać dziecku, jest pewność siebie.

Stewart Stafford

Jak wychować pewne siebie dziecko?

Oto 8 sposobów, jak wychować pewne siebie dziecko:

  1. Dziecko, któremu brakuje pewności siebie, nie będzie chciało stawiać czoła problemom i wyzwaniom. Dlatego najważniejszym zadaniem rodziców jest zachęcać i wspierać dzieci, gdy próbują same poradzić sobie z trudnościami.
  2. Rodzice powinni doceniać wysiłki dziecka, bez względu na to, czy osiągną sukces, czy poniosą porażkę. Dziecko nigdy nie powinno czuć się zawstydzone lub skrępowane tym, że próbowało, niezależnie od rezultatu.
  3. Dlatego nigdy nie powinno się krytykować starań dziecka, ponieważ to obniża jego samoocenę i motywację. Maluch, który obawia się porażki ze względu na gniew, czy rozczarowanie rodzica, nigdy nie będzie próbował.
  4. Warto pozwolić dziecku uczyć się na błędach i traktować pomyłki jako okazję do nauki i rozwoju. Pozwalanie, by czasem coś mu nie wyszło i pomoc w zrozumieniu tego, jak zrobić to następnym razem, jest cenną lekcją.
  5. Wywieranie nadmiernej presji na dziecko jest szkodliwe. Znacznie lepiej jest zachęcać je, by poszerzało swoje horyzonty, robiło to co lubi, czym się interesuje oraz rozbudzać jego ciekawość.
  6. Rodzice nie powinni wyręczać dziecka, a pozwolić mu na samodzielne rozwiązywanie problemów. Jeśli będą wszystko za nie robić, dziecko nigdy nie rozwinie swoich zdolności ani pewności siebie na tyle, żeby poradzić sobie z nimi samemu.
  7. To bardzo ważne, aby dziecko czuło, że rodzice je wspierają i są przy nim bez względu na wszystko. Nie chodzi o wyręczanie go i zwalnianie ze wszystkich obowiązków, lecz o podanie pomocnej dłoni, czy służenie radą i wsparciem, gdy tego potrzebują.
  8. Dziecko musi również czuć, że jest ważne i bezwarunkowo akceptowane przez rodziców. To właśnie dzięki akceptacji już od najmłodszych lat, w późniejszym czasie lepiej rozwinie się jego samoocena i poczucie własnej wartości.

ZOBACZ TAKŻE: Co dzieci dziedziczą po ojcach? 11 cech, które otrzymujemy od taty!

Udostępnij: