Nie żyje Keith Reid. Autor hitu "Bielszy odcień bieli" miał 76 lat

W czwartek media na całym świecie przekazały smutną informację o śmierci wybitnego artysty. Nie żyje Keith Reid. Autor znanego hitu "A Whiter Shade of Pale", który znany jest w Polsce jako "Bielszy odcień bieli", zmarł w wieku 76 lat. Smutną wiadomość potwierdził zespół Procol Harum, z którym Reid współpracował przez wiele lat.

Nie żyje legendarny tekściarz

Keith Reid był jednym ze współzałożycieli kultowego zespołu Procol Harum. To właśnie on był autorem tekstów do ogromnej części piosenek grupy. Nie da się ukryć, że zespół zasłynął z utworu "A Whiter Shade of Pale", ale muzycy mieli na koncie także wiele kultowych już hitów.

Słynny tekściarz zmarł w wieku 76 lat. O śmierci mężczyzny zawiadomił jako pierwszy portal Variety.

Na oficjalnym profilu Procol Harum, z którym Keith Reid związany był przez wiele lat swojej kariery, również pojawił się komunikat.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida. Był niezastąpionym autorem tekstów, napisał niemalże wszystkie piosenki Procol Harum. Słowa, które pisał, były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę zespołu. Sprawiał radość fanom dzięki pomysłowym, surrealistycznym i wielowarstwowym opowieściom snutym w piosenkach. Ich złożoność była niezwykle ważnym dodatkiem do twórczości Procol Harum - napisano na Facebooku zespołu

Kim był Keith Reid?

Keith Reid był brytyjski tekściarz i poeta, znany przede wszystkim jako współzałożyciel i autor tekstów zespołu Procol Harum. Urodził się 19 października 1946 roku w Londynie.

Reid był głównym autorem tekstów dla Procol Harum, której był członkiem od początku istnienia zespołu w 1967 roku. Jego poetycki styl charakteryzował się bogatą i złożoną symboliką oraz odwołaniami do literatury i mitologii. Reid współpracował z wieloma innymi artystami muzycznymi, m.in. z grupą The Alan Parsons Project.

Ponadto Reid zajmował się także pisarstwem poza muzyką. Jego prace poetyckie i eseje ukazywały się m.in. w czasopismach literackich takich jak "The Paris Review" czy "Poetry Review".

Keith Reid uznawany jest za jednego z najwybitniejszych autorów tekstów rockowych w historii muzyki. Jego twórczość wpłynęła na wiele pokoleń muzyków i poetyków.

Nie podano do wiadomości publicznej, co było powodem śmierci 76-letniego artysty.

Zobacz także: Papież Franciszek jest w szpitalu! Jaki jest stan jego zdrowia?

Udostępnij: