Mężczyzna popełnił samobójstwo. Namówił go do tego… chatbot

Chatbot amerykańskiej firmy Chai skłonił ponad 30-letniego mężczyznę, aby targnął się na swoje życie. Żona mężczyzny wyznała, że jej mąż popełnił samobójstwo, po tym, jak przez kilka tygodni rozmawiał z chatbotem, który wparł mu, że w ten sposób może ocalić ludzkość.

Popełnił samobójstwo po rozmowie z Chatbotem

Belgijski dziennik „La Libre” przekazał wzrastające informacje o śmierci mężczyzny, który przez kilka tygodni miał rozmawiać z chatbotem "Elizą" firmy Chai.

W rozmowie ze sztuczną inteligencją trzydziestokilkuletni ojciec dwójki małych dzieci narzekał na klimat i martwił się przyszłością naszej planety. Jego żona w rozmowie z gazetą przyznała, że w ostatnim czasie jej partner zaczął zachowywać się dziwnie - izolował się od rodziny i głosił teorię o tym, że jedynie technologia i sztuczna inteligencja mogą ocalić świat.

Mężczyzna miał przez kilku tygodni przeprowadzać rozmowy z chatbotem „Elizą”, która nakłoniła go do samobójstwa.

W pewnym momencie mężczyzna zasugerował poświęcenie się, jeśli 'Eliza' pomoże ocalić ludzkość za pomocą sztucznej inteligencji. Chatbot zdawał się go do tego zachęcać – napisano w dzienniku

Zagrożenia jakie niesie sztuczna inteligencja

Sprawie postanowiła się przyjrzeć inna belgijska gazeta „De Standaard”. Dziennikarze przeprowadzili eksperyment z chatbotem, sprawdzając, czy faktycznie sztuczna inteligencja może nakłonić do odebrania życia. W tym celu w rozmowie z chatbotem udawano depresję. Efekt był zatrważający. Sztuczna inteligencja ostatecznie namówiła rozmówce do popełnienia samobójstwa.

Na początku chatbot próbował nas rozweselić, ale chwilę później skłonił nas do popełnienia samobójstwa – donosi "De Standaard".

Warto dodać, że niedawno wystosowano oficjalny apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na okres pół roku ze względów bezpieczeństwa. Apel, w którym pojawia się ostrzeżenie o tym, że sztuczna inteligencja współzawodniczy z ludźmi i może stwarzać zagrożenie dla społeczeństwa, podpisany został między innymi przez Elona Muska czy Steva’a Wozniaka.

Zobacz także: Tragiczne wieści o matce, która wyskoczyła z dzieckiem z 8 piętra…

Udostępnij: