Nie żyje piosenkarka znana z przeboju „The Girl from Ipanema”

Zmarła Astrud Gilberto, znana brazylijska piosenkarka jazzowa, która zasłynęła na świecie piosenką „The Girl from Ipanema”. Artystka miała 83 lata…

Kim była Astrud Gilberto?

Astrud Gilberto urodziła się w 1940 roku w Salvadorze, w północno-wschodniej Brazylii. Przez całą swoją karierę wydała 19 płyt i stała się brazylijską „królową bossa novy”. W 1964 roku jej piosenka „The Girl from Ipanema: stał się ogromnym hitem w USA i Wielkiej Brytanii. Za ten przebój Astrud zdobyła nagrodę i stała się pierwszą brazylijską artystką, której udało się to osiągnąć.

Piosenka ponownie zawitała na listy przebojów w 1984 roku, gdy gatunek bosa novy ponownie stał się modny. Gilberto nagrywała wraz z Chetem Bakerem i koncertowała aż do 2002 roku. W 2008 roku odebrała nagrodę Latin Grammy za całokształt twórczości.

Prywatnie przez kilka lat tworzyła małżeństwo z innym znanym muzykiem i ikoną brazylijskiej senny muzycznej, Joao Gilberto.

Nie żyje brazylijska gwiazda

Astrud Gilberto odeszła a wieku 83 lat. Informację o śmierci brazylijskiej ikony bosa novy przekazała jej wnuczka, Sofia Gilberto zamieszczając wpis w mediach społecznościowych:

Ogłaszam smutną wiadomość, że moja babcia stała się dziś gwiazdą i że wspiera mojego dziadka Joao Gilberto, także piosenkarza, który zmarł w 2019 roku - napisała Sofia Gilberto. 

Wiadomość o śmierci artystki potwierdził także w social mediach Paul Ricci, współpracownik Astrud Gilberto

Była ważną częścią WSZYSTKIEGO, co jest muzyką brazylijską na świecie, a swoją energią zmieniła życie wielu ludzi – napisał Paul Ricci.

https://www.instagram.com/p/CtLaIJfS3RW/

Udostępnij: