85. urodziny Beaty Tyszkiewicz- życie i kariera "pierwszej damy polskiego kina"

Beata Tyszkiewicz 14 sierpnia obchodzi swoje 85. urodziny. Choć aktorka już kilka lat temu wycofała się z życia publicznego wciąż pozostaje jedną z najbardziej lubionych i cenionych polskich gwiazd kina. Jak będzie świętować urodziny wielka dama polskiego kina? Ujawnia to córka aktorki, Karolina Wajda!

  Życie i kariera „pierwszej damy polskiego kina”

  Beata Tyszkiewicz to polska aktorka filmowa i telewizyjna, publicystka i działaczka społeczna. Urodziła się 14 sierpnia 1938 r. w warszawskim Wilanowie w hrabiowskiej rodzinie.

  Wystąpiła w ponad stu filmach, nazywana jest „pierwszą damą polskiego kina”, „aniołem PRL-u", "Catherine Deneuve Wschodu", "gwiazdą stylowego kostiumu", "carycą kina słowiańskiego".

  Wcieliła się w setki ról

  Grała bardzo dużo, ról pierwszoplanowych i mniejszych. W jej dorobku artystycznym jest ponad sto postaci filmowych i pięć telewizyjnych. Była między innymi Marią Walewską z "Marysi i Napoleona", księżniczką Elżbietą z "Popiołów", Izabelą Łęcką z "Lalki", czy Eweliną Hańską z "Wielkiej miłości Balzaka". Zagrała m.in. w serialach "Stawka większa niż życie" (1967-68), "Polskie drogi" (1976), "Noce i dnie" (1977) czy "Trędowata" (1999-2000).

  Występowała w produkcjach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Juliusz Machulski, często była angażowana też przez zagranicznych twórców.

  Oprócz tego była wieloletnią jurorką w popularnym show "Taniec z gwiazdami". Poza aktorstwem zajmowała się także fotografią i pisaniem.

  Ceniona i uwielbiana aktorka

  Była wielokrotnie nagradzana: w 1975 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała francuskie odznaczenia - Krzyż Kawalerski Orderu Sztuki i Literatury (1991) oraz Krzyż Kawalerski Legii Honorowej (1997), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997) a także Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).

  Wycofała się z życia publicznego

  Beata Tyszkiewicz kilka lat temu całkowicie zniknęła z życia publicznego i nie pokazuje się już w telewizji. Powodem tego był stan zdrowa aktorki. Od wielu lat bowiem zmaga się z poważnymi problemami kardiologicznymi. Jej zdrowie uległo znacznemu pogorszeniu po zawale, który przeszła w 2017 roku.

  W ostatnim czasie jej córka, Karolina Wajda, poinformowała o stanie zdrowia swojej mamy. Wyznała, że Tyszkiewicz jest w dobrym nastroju, jednak nie wychodzi już na spacery. Dodała, że mama nie chce się do niej przeprowadzić, jednak zarówno ona jak i jej młodsza siostra odwiedzają ją, kiedy tylko mogą.

  1. urodziny Beaty Tyszkiewicz

  Dziś, 14 sierpnia Beata Tyszkiewicz obchodzi swoje 85 urodziny. Córka Karolina Wajda wyjawiała, że mimo iż planują wielkiej imprezy, aktorka będzie mogła cieszyć się bliskością rodziny. Do Polski przyleci także młodsza córka aktorki. Karolina Wajda mówiła w rozmowie z magazynem "Świat i Ludzie":

  W ubiegłym roku obowiązki uniemożliwiły mojej siostrze wizytę w tym czasie w Polsce. W tym roku udało jej się tak wszystko zaplanować, że będzie mogła przyjechać do Warszawy i spędzić czas z mamą. Taka wizyta zawsze przynosi największą radość naszej mamie, ponieważ uwielbia być mamą i babcią.

   

  Udostępnij: